Özbek'e Arınç'tan tahliye mesajı: Keyfini çıkar, kabadayılık yapma

Özbek'e Arınç'tan tahliye mesajı: Keyfini çıkar, kabadayılık yapma
Özbek'e Arınç'tan tahliye mesajı: Keyfini çıkar, kabadayılık yapma

22 aylık tutukluluktan sonra serbest kalan Özbek i cezaevi dışında eşi ve çocukları dahil kalabalık bir grup karşıladı.

ANKARA - Ergenekon soruşturmasında 22 ay tutukluluktan sonra önceki gece tahliye edilen eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek’e geçmiş olsun telefonu açanlar arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yer alırken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Bu işin keyfini çıkarsın ama kabadayılık yapmasın” mesajı verdi.
CHP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen Özbek’i telefonla aradı. Kılıçdaroğlu’nun, Özbek’e “Geç kalmış adaletin adalet olmadığı hepimizin ortak yargısıdır. Geç kalmış da olsa tahliyeniz DGM’lerin yerini alan özel yetkili yargılamaların bile haksızlığa daha fazla tahammül edemeyeceğini gösteren önemli bir uygulamadır. Geçmiş olsun” dediği kaydedildi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Özbek’in tahliyesiyle ilgili olarak Abant’tan ilginç yorumda bulundu:
“Bir insan 22 ay sonra tahliye olmuş, hayırlı olsun, gözü aydın. Diğer arkadaşlar içerideler. ‘Geç kalan adalet, adaletsizliktir’ sözü evrensel bir kuraldır. Bir insan hemen yargılanmalı ve hemen neticeyi almalıyız. Şimdi Mustafa Özbek savunma yaptı mı yapmadı mı... Ama sorgusu yapılmıştır. Sorgusundan sonra zaten susma hakkı diye bir şey var, ‘konuşmayacağım’ dediğinde zorla konuşturacak halleri yok. Dolayısıyla tahliye edildi. Bu işin keyfini yaşasın, içerideki arkadaşları için de dua etsin’ onlar da özgürlüklerine kavuşsunlar ama kabadayılık olmasın. Çünkü öyle kabadayılar vardı. Tahliye edilip çıktığında bir buçuk saat kadar televizyon önünde konuşan sonra tekrar ‘içeri buyurun’ dendiğinde sesi çıkmayanlar var. Tahliye edilenler sevinsin. İnşallah beraat edenler olacaktır. Onlar da mutlu olsun. İyi yargılama, güzel bir adalet hepimiz için gerekli.” (Radikal, aa)