Özcan'dan önce pot, sonra özür

Özcan'dan önce pot, sonra özür
Özcan'dan önce pot, sonra özür

Özcan oğlunun dövüğü A.M.K?nin ailesini ziyaret ederek ?Aile dostluklarının bozulmamasını? istedi. FOTOĞRAF: HAKİME TORUN / AA

Oğlunun okul arkadaşını hastanelik etmesiyle ilgili 'O çocuk küfretmiş' diyen YÖK Başkanı Özcan dün mağdurun ailesinden özür diledi
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait Özel ODTÜ Koleji, YÖK Başkanı Yusuz Ziya Özcan’ın oğlu Baran Özcan’ın, bir arkadaşıyla birlikte kendilerinden üç yaş küçük bir çocuğu hastanelik etmesi olayıyla çalkalanıyor. Başlangıçta, “Oğlumla ilgisi yok” diyen Özcan, dün dayak yiyen çocuğun babası Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Mustafa Karaman’ı ziyaret ederek, oğlunun uyguladığı şiddetten dolayı özür diledi. Özcan, uzun yıllar süren aile dostluklarının bozulmamasını istedi.
ODTÜ Koleji ise dayakçı öğrencileri bir yıl uzaklaştırıyor.
Üç öğrenci arasındaki kavga geçen hafta yaşandı. Özcan’ın oğlu Baran ile arkadaşı Mert Oymagil, A.M.K adlı çocuğu okul tuvaletine kapatıp hastanelik edene kadar dövdü. Velilerden alınan bilgiye göre, olay okulda duyulmasına karşın, okul yönetimi dayak atanlardan birinin Özcan’ın oğlu olduğunun ortaya çıkmaması için çaba harcadı.
Mağdur öğrenci A.M.K’nın babası Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Mustafa Karaman, oğlunu döven iki öğrenciden de şikâyetçi oldu. 

Özcan’dan şok sözler
Kavgayı Hürriyet Gazetesi’ne anlatan Özcan, oğlunun A.M.K’yı bir kez vurarak düşürdüğünü anlatmasına karşın, “oğlumun olayla bir ilgisi yok” dedi. A.M.K’nın küfür ederek kavgayı başlattığını söyleyen Özcan Hürriyet’e şunları anlattı:
“Aslında benim oğlanın olayla ilgisi yok. A.M.K, Mert Oymagil’e küfür ettiği için kavga çıkmış. Üçüncü katın tuvaletine çıkıyorlar. İlk olarak benim oğlan bir tane vurmuş. Başka da vurmamış. Ama benim çocuk biraz büyük olduğu için sanırım hızlı vurmuş. A.M.K. yere düşerken kalorifere ve lavaboya çarpmış.”
Özcan, dün A.M.K.’nın Mustafa Karaman’ın ofisine giderek özür diledi. Mustafa Karaman, Özcan’la yaptığı görüşmeye ilişkin şunları söyledi:
“Yusuf beyle biz aile dostuyuz. Bugün kendisi ofisime ziyarete geldi. İki saate yakın hem oğlumdan, hem benden, hem ailemden, hem de bütün sülalemizden ayrı ayrı özür dilediğini ifade etti. Gazetede yer alan haberin kendi düşüncelerini yansıtmadığını, söylediklerinin eksik ve bir anlamda da maksadını aştığını, bu çerçevede çok üzgün olduğunu, uzun yıllara dayanan aile dostluğumuzun zedelenmesini istemediğini dile getirdi. Olayın aslını  yeni öğrendiği yönünde beyanları oldu. Bu arada ben kendisine adli sürecin devam edeceğini söyledim. Adli süreçten çıkacak sonuca saygı duyacağını ifade etti.”
ODTÜ Koleji yöneticileri, Baran Özcan ve Mert Oymagil’in davranışını disiplin kuruluna taşıdı. İki öğrencinin bir yıl okuldan uzaklaştırma cezası alabileceği öğrenildi.