Öz'den 'Aydınlık'çılara Levent Ersöz sorusu

İSTANBUL - Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, ‘Erdoğan-Talat telefon kayıtları’ nedeniyle gözaltına alınan Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya’ya “Dinleme kayıtlarını Levent Ersöz’den mi aldınız?” diye sordu. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında, 2004 yılında gerçekleştiği öne sürülen telefon görüşmesi kaydının Aydınlık Dergisi ve Ulusal Kanal’da yayınlanması üzerine Aydınlık ve Uusal Kanal’a 20 gün önce operasyon düzenlemişti. Soruşturma kapsamında Yıldırım ile Akkaya’nın evleri de aranmıştı. Aramalarda ele geçirilen bilgisayar hard diskleri, CD, DVD ve bazı belgeler polis tarafından incelemeye alındı. Devam eden soruşturma kapsamında önceki gün Yıldırım ve Akkaya gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Yıldırım ve Akkaya, Savcı Zekeriya Öz tarafından sorgulandı. Sorgu sırasında Öz, Yıldırım ve Akkaya’ya ses kayıtlarını Ergenekon sanığı emekli Tümgeneral Levent Ersöz’den temin edip etmediklerini i sordu. Sorgunun ardından Savcı Öz, Akkaya ve Yıldırım’ı tutuklanmaları istemiyle İstanbul nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.
İşçi Partisi avukatlarından Mehmet Aytekin, iki kişinin Ergenekon üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildiğini söylerken Savcılık sorgusunda somut bir delilin yöneltilmediğini belirtti. (Radikal)