Özden Toker ağabeyini anlattı: İnönü olmanın zevkini her zaman çıkardı

Özden Toker, ağabeyi İErdal İnönü için "Mevkisi olmasa bile itibarı vardı. Ona sevginiz, saygınız vardı ve o her zaman, hayatının son dakikalarına kadar bunu hissetti" dedi.

ANKARA - Eski başbakan yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü’nün kardeşi Özden Toker, İnönü’nün her zaman için sevenlerinin hatırında yaşayacağını belirterek, "Bize söyledikleri, bize anlattıkları, yaşam tarzıyla, örnek bir insandı. Çağdaş Türkiye için ne kadar mücadele ettiyse bunu hiçbir zaman ümitsizce yapmadı" dedi.

Toker, İnönü’nün vefatının ardından Pembe Köşk’ün önünde gazetecilere açıklama yaptı. Açıklamasına, "Sizlerin de başı sağolsun" diyerek başlayan Toker, Erdal İnönü’nün politikaya girerek bütün Anadolu’yu dolaştığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

"Vatandaşlarla beraber, Türkiye’nin her kesiminden, her sınıfından insanlarla beraber olmaktan çok mutlu olmuştu. Bir işe yaradığına, faydalı olacağına inanmıştı" diyen Toker, herkesin kalbinde ağabeyinin yerinin başka olduğunu kaydetti. Toker şöyle konuştu: "Mevkisi olmasa bile itibarı vardı. Ona sevginiz, saygınız vardı ve o her zaman, hayatının son dakikalarına kadar bunu hissetti. Ayrıca basınla çok güzel bir yakınlığı olmuştu. Onun söylediklerini çok iyi anlıyordunuz, şakalarının tadına varıyordunuz. Sizlerle beraber, insan olmanın, Türk olmanın ve İnönü olmanın zevkini her zaman için çıkardı. Onun için sizlere müteşekkirim. Sizlerin vasıtasıyla Türkiye’deki bütün onu sevenlerin, hepimizin başı sağolsun. Her zaman için hatırımızda yaşayacak. Bize söyledikleri, bize anlattıkları, yaşam tarzıyla, örnek bir insandı. Çağdaş Türkiye için ne kadar mücadele ettiyse bunu hiçbir zaman ümitsizce yapmadı. Hiçbir zaman kırılmadı, hiçbir zaman ’Niye bu böyle oldu, Türkiye’nin hali ne olacak?’ demedi. Her zaman Türkiye’nin daha iyi olacağına inandı. Çünkü sizlere inanıyordu, gençlere güveniyordu."

Toker, acılarını herkesle paylaştıklarını ifade ederek, bunun kendilerine kuvvet verdiği söyledi. Toker, "O yine bizim aramızda olacak, bize yol gösterecek. Ağabeyim hiçbir zaman politikacı değildi. Ama inançlı bir Atatürkçüydü, laik cumhuriyet çocuğuydu ve her zaman bunları çok güzel, inanarak yaşadı. Onun için benim de arzum sizler lütfen, gittiğiniz yerlerde bunu anlatın, bunu gösterin, onun bu şekilde yaşamasını temin edin" dedi.

CENAZE PROGRAMI BELLİ DEĞİL

Cenaze programının sorulması üzerine, Toker, henüz cenazeyle ilgili ayrıntıların belli olmadığını kaydetti. Özden Toker, Erdal İnönü’yle en son ne zaman görüştüğünün sorulması üzerine de iki gün önce konuştuğunu, o gün İstanbul’dan arkadaşlarının onu görmeye gittiğini ve durumunun çok iyi olduğunu anlattı.

Toker, "20 gün önce onunla beraberdim, o zaman da çok iyiydi. Çok zor bir mücadele, zor bir hastalık ama ne söylenirse yapmaya çalışıyordu. Sadece, ’Halim yok, güçsüzüm’ diye şikayet ediyordu. Hep bir gayret içindeydi" diye konuştu.

Toker, bir gazetecinin, "Son bir temennisi, son bir projesi var mıydı?" sorusuna ise, "Vardı tabii. Kitap yazıyordu, araştırmaları vardı. Onlar daha bitmemişti. Onları dönünce yazacaktı. Can Dündar’ın yazdığı bir şey vardı, onun müsveddeleri vardı, onların üzerinde çalışıyordu. Her zaman çalışan, faydalı bir şeyler yapmak isteyen bir insandı" yanıtını verdi.

Gülsün Bilgehan: Üç gün önce konuştuk

Özden Toker açıklama yaparken Pembe Köşk’e gelen kızı Gülsün Bilgehan da gazetecilerin sorusu üzerine, üzüntülerini dile getirdi. Bilgehan, "Öncelikle ailemizin büyüğünü, dayımı kaybettiğimiz için çok üzgünüz. En son 3 gün önce telefonla konuşmuştum. Annem de ben de her defasında ona iyi dileklerini yollayan dostlarından söz ederdik, yine onu anlattık. Her defasında Erdal İnönü’ye ne kadar ihtiyacımız olduğunu ve dayanması gerektiğini söylerdik. Ne yazık ki bu kadar dayanabildi" diye konuştu.

Erdal İnönü’nün deneysel bir tedavi gördüğünü anlatan Bilgehan, "Hayatının son günlerinde bile bilime hizmet etmekten ne kadar mutlu olduğunu söylerdi. Türk siyaseti de sevecenliği, güvenilirliği, cesareti ve farklı çizgisiyle çok önemli bir siyaset adamını kaybetti. Hepimizin başı sağolsun" dedi. (aa)