Özel güvenliğe vatandaş 'çekme' dedi

Özel güvenliğe vatandaş 'çekme' dedi
Özel güvenliğe vatandaş 'çekme' dedi
Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) eylem yapan öğrencilerin üniversite güvenlik görevlilerince kameraya kaydedilmesi tepki çekti.

ZONGULDAK - BEÜ Öğrenci Kolektifleri'ne üye bir grup öğrenci, geçen yıl 19 Aralık'ta şehir kampüsündeki Prof. Dr. Arif Amirov Salonu'nda yeni YÖK yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedi. Salonu kullanmalarına izin verilmeyen öğrenciler, kampüs içinde tahsis edilen diğer salonda kendilerine 30 dakika süre tanındığı gerekçesiyle protestoda bulundu. Üniversite güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında arbede çıkınca çevik kuvvet ekibi müdahale etti. 16 öğrenci gözaltına alındı.

Öğrenciler hakkında, 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçlamasıyla kamu davası açıldı. Öğrencilere, geçen ağustos ayında sonuçlanan davada 8 ay 10'ar gün hapis cezası verildi.Üniversitede öğrenim gören bir grup öğrenci, arkadaşlarına hapis cezası verilmesini basın açıklamasıyla protesto etti. Kampüs içinde toplanan ve kampüs girişine kadar yürüyen öğrenciler, 'Üniversiteyi, ülkeyi, sokağı özgür bırak', 'Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek' şeklinde slogan attı. Bu sırada üniversitede görevli 2 güvenlik görevlisinin, protestoda bulunan öğrencileri iki kamerayla farklı açılardan görüntülemesi tepki çekti. Öğrencilere destek veren bir kişi, görüntü çeken güvenlik görevlilerine tepki gösterdi. Araya yine üniversitede görevli sivil güvenlik görevlileri girdi. Olayın yatıştırılmasından sonra öğrenciler, basın açıklamasını okuyarak dağıldı. (Gürkay GÜNDOĞAN/DHA)