Özel güvenlikçilere yüksek maaş

Özel Güvenlik Yasa Tasarısı'na göre özel güvenlikçilerin maaşları asgari ücretin iki katından az olamayacak. Ayrıca risk tazminatı verilecek

.

Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu’nda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi.
Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiye’de güvenlik şirketi kurabilecek. Star gazetesinin haberine göre, TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan Özel Güvenlik Yasa Teklifi Alt Komisyonu raporunu tamamladı.

BODYGARD OLMAYACAK

50’nin üzerinde personel istihdam eden özel güvenlik şirketleri başka illerde irtibat bürosu açabilecek. Özel güvenlik yasasına eklenen yeni bir fıkra ile ‘üçüncü kişilere yönelik can ve mal güvenliğini sağlamak adına gözetim, denetim, kontrol, yönlendirme gibi değişik isimler altında yapılan hizmetler’ Özel Güvenlik Kanunu hükümlerine tabi olunarak yapılacak. Böylece üçüncü kişilere Bodygard’lık gibi hizmet satışı olarak verilen koruma faaliyetleri, izinsiz ve denetimsiz yapılamayacak. Özel güvenlik kurumları dahil kimse, yasaya aykırı izinsiz bodygard hizmeti veremeyecek.

Trafiği kontrol edebilecekler


Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler şöyle:

• Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasında “araç trafiğini kontrol etme” de olacak. Spor müsabakalarına müdahale edecek. Özel eğitimli at ve köpek kullanabilecek.
• Özel güvenlik görevlileri artık işlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişiyi kovalayıp takip etmeyecek.
• Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan 18 yaş şartı 21 olacak.
• Ruhsatlı silahlarını kaybeden görevlilere 3 bin TL ceza verilecek. Kimlik kartını zayi eden görevliye 50 TL ceza verilecek.
• Vali yardımcısının başkanlığında özel güvenlik komisyonu oluşturulacak. Özel güvenlik çalışmalarını temsilen ilin en çok üyesi bulunan sivil toplum örgütü temsilcisi de bulunacak. Şirketler tarafından üçüncü kişi kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri hizmetin başlamasından itibaren en geç onbeş gün içinde ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilecek.
• Özel güvenlik görevlisi her 5 yılda bir tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile sağlık durumunu belgeleyecek. Böylece psikolojisi bozulan güvenlik görevlileri ayıklanacak. Özel güvenlik görevlilerine verilen beşer yıllık çalışma izinleri “süresiz” hale getirilecek. Emniyet, jandarma, MİT’ten ayrılan veya emekli olanlarda da özel güvenlik temel eğitim şartı aranacak. (Gazete Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/98308698308612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bekliyoruz herzaman olduğu gibi - adalet2010

  An itibari ile herhangi bir haber yok bakalım bekliyeceğiz göreceğiz içi ne kadar dolu anlaşılacak tabi bu arada aç gözlü taşeron firmaları güvenlik görevlileri üzerinden keselerini doldurmaya devam edecekler.Dünyanın neresinde bu ücretlerle güvenlik görevlisi çalıştırılıyor çok merak ediyorum.

  ö.G.G De Her 5 yılda bir yapılan yazılı sınavı hususu - olcaytog_28

  Kazanılan bir hak neden özel güvenlik görevlilerinin elllerinden alınması için girişimler yapılır .5 yıl değilde 2 yılda birkez yada yılda birkez sağlık raporu alınması hususu uygun olabilir ama kazanılmış hakkımız elimizden alınması için özel güvenlik kimlik kartlarımızın yenilenmesi için çalışmalar yapılıyor bu çalışmaların son bulması ve kazandığımız haklarımızın bizlerden alınmaması ve önümüzdeki günlerde ben ve şuanki görev reri olan arkadaşlarımın bir çoğunun kimlik süresi dolmakta yazılı sınavına girecek olduğumuzu biliyoruz ancak biz hem çalışmaktayız iş yerinde hem eğitim almak için kurslara gidecez vardiyalı çalıştığımızdan dolayı uykusuzluk durumunda nasıl eğitime katılıcaz bu nedenli sağlıklı olucak ben ve iş yeri arkadaşlarım aktif olarak 5 yıldan beri çalışmaktayız biz ögg ile yasa çerçevesinde mesleğimizi çok iyi ifşa etmemiş ve mesleğimizi bilmiyo olsak bizi görevden alırlar.yani diğeceğim şudur. Lütfen bizim kazandığımız haklarımızı elimizden almayın yazılısınavına tabi tutmayınız silah atışı eğitimi verileceğine şirketler ögg personeline her ay atış yaptırsalar bizim haklarımız bizde kısmen var.Hepsi bir yana lütfen kazanılmış hakkımızı elimizden almayın yazılı sınavı yapıpta. bu konuda gereğinin yapılması hususunu bilgilerinize arz ederim

  özel güvenlik - muratkıllı

  mrb ben en çok ö.g.g yazıtasarısının ne zaman faliyete geçecegini merak ediyorum.?550 tl maaşla geçim çok zor.biz özel güvenlikçileri olarak yasa tasarısının onaylanıp enkısa zamanda maaşımıza yansımasını bekliyoruz. şimdiden teşekkürler

  ufuk - ramak55

  tarih bellimi ne zamandan itibaren

  böyle olması gerekiyordu - kenanptr

  tam isabetli karar olmuş geç bile kalınmış bir çalışma

  MAAŞ - HAYDIN

  Askerliğini komando olarak yapan lise mezunları için iki yıllık bir özel güvenlik akademisi açın mezunları 2-10 asgari ücret alsın. Vasıfsız elemana iki asgari ücret demek kesinlikle özel güvenlik sayısını düşürür, özel sektöre vasıfsız elemana ücret belirleyemezsiniz.

  maaş - HAYDIN

  Maaşları kamu mu verecek?