'Özel güvenlik'lerin yerine 'koruma memurları' geliyor

'Özel güvenlik'lerin yerine 'koruma memurları' geliyor
'Özel güvenlik'lerin yerine 'koruma memurları' geliyor
İçişleri Bakanı Güler, üniversite ve statlarda artık özel güvenliklerin değil, eğitimli 'koruma memurları'nın görevlendirileceğini söyledi. Bu memurlar, karakolları da koruyacak.

TBMM - İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı'nda, "koruma memuru" adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Güler, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa'nın, "üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır" içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, "Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı" dedi.
Başbakan Erdoğan 'ın, Bakanlar Kurulu'nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, "Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek, yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız" diye konuştu.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor, hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak."

RAKAMLARI AÇIKLADI
Güler, girişlerde taraftarlarla ilgili kontrol yaparken özel güvenliğin yeterli olmadığını tespit ettiklerini ifade ederek, geçen yıl değişik maçlarda 263 bin 438 polis ile 96 bin 593 özel güvenliğin görevlendirildiğini söyledi. Bu maçlarda toplam 3.5 milyon seyirci bulunduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti:

"Ama maalesef meydana gelen olaylara baktığımız zaman, 2012-2013 sezonunda toplam 304 olay meydana geliyor. Bunların 243'ü stat içinde, 61'i de stat dışında. Meydana gelen olaylara branşlara göre baktığımızda, maalesef futbol bunun yüzde 98'ini oluşturuyor. Basketbolda yüzde 1, voleybolda yüzde 1. Bu sene 4 bin 238 kişiye ceza verilmiş. Bunların bin 883'ü seyirden yasaklanma, stada girmeme. Stada girmeme cezası veriyorsunuz, göz okuma olmadığı için adam tekrar girerse bunu önleyecek mekanizma yok. e-bilet uygulaması olacak. Taraftar kartı olacak. Girişte göz taraması yapılabilecek. Zumlayıcı kameralar olabilecek. Bunlar cezaları gerektiğinde belki daha ileri götürebilecek. Belki tutuklama talebi gelecek. Bin 85 kişiye hakaretten ceza verilmiş. Bin 24 kişiye spor alanlarına yasak madde koymaktan...Burada iyi bir tedbir olsa bu kadar kişi bu statlara bunu sokabilir mi? 657 kişiye taşkınlık yapmak, 330 kişiye yasak alanlara girmek, 311 kişiye biletsiz girmek, 267 kişiye müsabaka düzenini bozmak, 264 kişiye mala zarar vermek, 129 kişiye alkollü olarak girmek, 31 kişiye sahte kart, 24 kişiye usulsüz seyirci almak gibi çeşitli cezalar var."

10 BİN KORUMA MEMURU
Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye 'de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, "29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru" dedi.

"Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?" sorusuna Güler, "Yeni alacağız" yanıtını verdi.
Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

"Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?" sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, "10 bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?" sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, "Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek" dedi.

Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, "Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var" diye konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113433211343328

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "ama universiteler de cok kotu" - keryil

  hayir oyle degil. boyle dusunenler ya yaniltiliyorlar ya da yaniliyorlar. universiteler siyaset yeridir. bugun kotu olan sey universiteler degil siyasettir. hatta universiteler, genel siyasi atmosfere gore yine daha medenidir. bugun siyaset, meclis adindaki bir binaya ve icindeki yarim akillilara hapsolmus, akp adli bir partinin sus kopeginden ibarettir. ne zaman havlayip ne zaman susacagi, ne zaman kotu ne zaman iyi olacagi tamamen sahibinin keyfine gore belirlenmektedir. kapisinda "riot police" bekleyen (cevik kuvvet o adamlarin ne oldugunu anlatmiyor), icerisinde "gozalti yetkisi"ne sahip ozel guvenliklerin oldugu (ki bu yetkiye sahipse guler hangi eksik kolluk yetkilerinden bahsediyordu acaba, copla kafa kirma olabilir mi), sivil polislerin degil sizmak kadro sahibi oldugu, surekli istihbarat elemanlarinin siyasi aktivitelere katilan ogrencileri fislerken yakalandigi bir ulkede "ozel guvenlik yerine de polis koyalim" diyorlar, sizse "ya aslinda okulda hic polis olmamali ama bizim okullar da bir degisik" diyorsunuz. istedigi kadar degisik olsun, bu ulkenin hapisanelerinde bu kadar guvenlik gorevlisi yok yahu! dunyanin neresinde gorulmus universitede yerlesik bu kadar kolluk kuvveti? her seyde yaptiklarimiza ve olanlara "ama bizim durumumuz ozel" parantezi acmak zorunda hissediyor olmamiz bize bir seyler anlatmali.

  peki neyden tasarruf ? - karabalık

  Eğitimli koruma memurlarının diğerlerinden ne gibi farkı olacak ? Üniversitelerdeki sivil polisler yeterince eğitimli değiller mi? Film gösterimlerine,panellere,derslere,çim sohbetlerine bizden daha fazla katılım gösteriyorlar kendileri.Maşallah devamsızlık sorunları hiç olmuyor,başarılılar yani..Çevik kuvvetiyle,siviliyle,onlardan bi farkı olmayan yeri geldiğinde tekme yumruk savuran,ahlak bekçiliğine soyunan özel güvenliğiyle,mobesa kameralarıyla şimdi eğitimli koruma memurlarıyla...Biz gidelim en iyisi siz at koşturun rahat rahat...Yaşasın,oleyyyy bizi koruyacaklarmış :D

  Üniversitede polis? - brandywine06

  Hükümet belli ki ayda bir çıkan olaylar her gün çıksın istiyor.

  Faşizmim rap rapları - gazetey

  Az kaldı şenliğe. Herkes sokaklara. Kimse evladını sokakta bulmadı.

  - momentum

  Plan, eski "çarşı ve mahalle bekçileri"ni hatırlatıyor. Bekçi teşkilatı kalkmaya yüz tutarken, onun boşluğunu bu koruma memurları dolduracak. Bir tür yardımcı kolluk yani. Üniversitelere gelince, özerk bir statüye sahipse bunlar, güvenlik sorunlarını da kendi içlerinde çözmeliler. Yani, polisin ve genel kolluğun mümkün olduğu ölçüde üniversite sorunlarına karışmaması, her iki tarafın da yararına. Bildiğim kadarıyla polisin de tavrı gitgide bu yönde belirginleşiyor. Ama Türkiye'nin üniversitelerinde öyle bir ortam var ki değil sivil polis ve güvenlik, mekanize piyade tugayı bile hak eder nitelikte, süngü, miğfer ve kum torbalarıyla. Peki üniversiteler gerçekten özerk mi? Değil. Gerçek bir özerklik ancak, kendini sürdürmek için gerekli mali kaynakları elinde tutmakla olur. Gerisi boş laf. Parayı veren düdüğü çalar. Tek bir dosya kağıdına kadar devletin finanse ettiği bir yerde, "devlet parayı versin, kavga çıktığı zaman da karışmasın" diyemezsiniz.

  eksik - osmaniyettin

  isim konusunda büyük hata yapılıyor. kısa olsun diye en önemli kelimeyi atmışlar. bunların asıl ismi Hükümeti Koruma Memurları'dır, kısa adıyla HüKuM da derseniz zaten amacını da belli etmiş olur

  Çekin gidin yeter! - Pe@ce

  Siz şu üniversitelerden defolup gitseniz aslında ortada hiçbir sıkıntı kalmayacak, ama Allah'tan korkmuyorsunuz üniversitelerden korktuğunuz kadar. Onları da baskı ve tahakküm altına alıp sindirmek, kendi işinize geldiği gibi yönlendirmek gayesindesiniz; YÖK'ünüz de, polisiniz de, güvenliğiniz de hep bunun için!