Özel Harekat polisi Nihat Kazanhan'ı öldüren arkadaşının adını söyledi

Özel Harekat polisi Nihat Kazanhan'ı öldüren arkadaşının adını söyledi
Özel Harekat polisi Nihat Kazanhan'ı öldüren arkadaşının adını söyledi
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak tutuklanan Özel Harekatçı polis H.V., olayı M.N.G. adındaki polisin gerçekleştirdiğini anlatınca tahliye oldu.  

RADİKAL - Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak günü  Nihat Kazanhan'ın arkadaşlarıyla oynarken başından vurularak öldürülmesi olayı ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemesinde Nihat Kazanhan'ın öldürülmesi olayından polisler sorumlu tutulunca, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube'sinde görevli polis memuru H.V. şüpheli olarak gözaltına alındı. Olay günü geçici görevli Cizre'ye gelen ekipte bulunan H.V. daha sonra 'Kasten çocuk öldürmek' suçundan tutuklandı. Olaydan bir hafta sonra tutuklanıp güvenlik gerekçesiyle Malatya Cezaevi'ne gönderilen H.V. daha sonra olayla ilgili gerçekleri anlatınca tahliye edildi. H.V.'nin ifadesinde Nihat Kazanhan'a ateş ederek öldürdüğünü öne sürdüğü özel harekat polisi M.N.G. Ankara 'da tutuklandı.   

'POMPALI TÜFEKLE ATEŞ ETTİ, ÇOCUK YERE DÜŞTÜ'

Olayla ilgili Cizre Cumhuriyet Savcısı ve Sulh Ceza Mahkemesi'ne ifade veren H.V. şunları anlattı:

"Olay günü arkadaşlarım U.İ., O.Ç. ve M.N.G. ile birlikte Hayati Bilgin Karakolu'ndaki görevimize başladık. O.Ç. araçta bulunan sabit silahı kullanmakla, U.İ. cobra isimli aracın şoförü ve unsur amiri olarak, ben ve M.N.G unsur personeli olarak görevliydik. Göreve giderken Mardin Özel Harekat Müdürlüğü'nce tarafıma zimmetlenen ancak ekipteki tüm arkadaşların kullanabileceği, ismini shotgun olarak bildiğim pompalı av tüfeğini ve 25 adet bu tüfeğe ait 12 kalibrelik av fişeğini yanıma aldım. Ayrıca yanımızda altında 37-38 mm'lik gaz atmaya yarayan langher takılı sigsauer vardı. Ayrıca arkadaşlarım ile bende şahsi tabancalarımız vardı. Görev yerinde bir ara birkaç çocuk yanımıza geldi ve sohbet ettik. Daha sonra 10-15 kişilik çocuk grubu bize taş atmaya başladı. Unsur amirimiz U.İ. bana ve M.N.G'ye çocukların bulunduğu tarafa aşırtmalı gaz atmamızı söyledi. M.N.G. aracın sol tarafındaydı. Benim başımda siyah bir bere vardı. M.N.G. çocukların üzerine aşırtmalı bir gaz attı. Bu atıştan sonra M.N.G aracın arka tarafına gelerek burada bulunan av tüfeğini aldı. Kendi silahını bıraktıktan sonra benim arka tarafımdan aracın ön sağ tarafına geçti. Ben de gözetlemek için M.N.G.'nin bulunduğu yere doğru geçtim. Çocukların bulunduğu yere aşırtmalı bir şekilde gaz attım. Daha sonra M.N.G. pompalı tüfeğiyle çocuklardan tarafa hedef gözetmeksizin 3-4 el ateş etti. Ateş ettiği esnada M.N.G.'nin başında siyah bir bere vardı. Ateş etmesiyle birlikte yolun karşısında duran bir çocuk yere düştü. Çocuğun vurulduğunu ve M.N.G.'nin ateş ettiğini, ben ile birlikte U.İ. de net şekilde gördü. O.Ç. ise kameradan çocuğun net bir şekilde düştüğünü gördü. Çocuğun yere düştüğünü gören U.İ. aracın sol tarafından M.N.G'ye hitaben 'atma atma ne yaptın sen' dedi. Daha sonra çocuğun düştüğü yere iki kişi geldi. Birisi çocuğu kucağına alıp gitti. O sırada M.N.G. elindeki silahı araca bıraktı ve biz de karakola geri döndük. Ancak M.N.G.'nin karakola nasıl döndüğünü görmedim. Karakola döndükten sonra unsur amirimiz bizden sorumlu kişi ile görüştü. Bu görüşmeden sonra M.N.G. başına bir kar maskesi taktı ve ateş ettiği noktaya gitti. Buradan langher ile attığımız gaz kapsülleri ile kendisinin pompalı tüfek ile attığı boş gaz fişeklerini toplayıp getirdi ve karakolun içine bir yere gömdü."   

'KİMSENİN TUTUKLANMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORDUK'

Olaydan sonra amirleri tarafından karakol bahçesine toplandıklarını belirten H.V., "Olayın detaylarını anlattıktan sonra benim üzerime zimmetli olan pompalı av tüfeği ve kalan fişekler diğer görevli arkadaşlara devredildi. 19 Ocak'ta görevimiz bittikten sonra Mardin'e döndük. Göreve geldikten sonra bana verilen av tüfeğini depodaki görevli arkadaşa teslim ettim. Sonuç itibariyle hem arkadaşımız M.N.G.'nin yanmaması, hem de ekipten herhangi bir arkadaşa zarar gelmemesi için bu ifadeyi verdim. Ben tutuklanınca her şey değişti. Çünkü biz bu dosyada kimsenin tutuklanmayacağını düşünüyorduk. Yapmadığım bir suç için cezaevindeydim. Bu nedenle ifademi değiştirdim ve tüm yönleriyle olayı size anlattım. Kesinlikle Nihat Kazanhan'ı ben öldürmedim. Nihat Kazanhan'ın ölümünden sorumlu kişi M.N.G.'dir. Olayı ilk günden beri bilip söylemediğim için pişmanım."

H.V. bu ifade üzerine tahliye edildi. H.V.'nin ifadesinde Nihat Kazanhan'a ateş ederek öldürdüğünü öne sürdüğü özel harekat polisi M.N.G. ise Ankara'da tutuklandı. (Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130105513010557

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tüylerim diken diken desem YALAN olur - Kelebek

  " Karakola döndükten sonra unsur AMIRIMIZIN bizden sorumlu kişi ile görüştü. Bu görüşmeden sonra M.N.G. başına bir kar maskesi taktı ve ateş ettiği noktaya gitti. Buradan langher ile attığımız gaz kapsülleri ile kendisinin pompalı tüfek ile attığı boş gaz fişeklerini toplayıp getirdi ve karakolun içine bir yere gömdü." AFERIN SIZE COK IYI PATINIZ.. Tutuklanmasaydin SENDE konusmiycaktin, ARKADASIN yanmasin diye. SEN COKTAAAN Yanmissinda, farkinda degilsin.. EH CAHIL!!

  90'lar - user808804

  90'lar da teröristler çocuk öldürdü diye manşetler atılırdı. Terörislerin gerçek kimlikleri bu haberlerle ortaya çıkıyor artık.

  demek ki neymiş? - user452215

  Demek ki neymiş Güvenlik Yasası şartmış. Arkadaşlar o kadar rahat adam öldürüyor ve tutuklanmayacaklarından eminler ki. Artık rahat rahat vururusunuz, "napıyon hemşerim" diyen çıkarsa ona da bir çakarsın olur biter. Yaşasın Yeni Türkiye!!!

  Yazıklar olsun - genc6541

  Polislerin içi rahat olsun artık yeni çıkan güvenlik yasalarıyla beraber tutklanmazlar da ,rahat rahat işleyebilirler cinayetlerini.

  .............. - mathama

  kimsenin tutuklanacağını düşünmemiş beyfendi, kimse tutuklanmasa olay hiç olmamış gibi hayatlarına devam edecekler, insan olan da biraz vicdan biraz haysiyet olur, böyle adamlara güvenliğimizi hayatımızı emanet ediyorlar,yazıklar olsun böyle düzene.....

  tutuklanacağımızı düşünmedik!. - user1007123

  işte tüm mesele de bu!!!...

  Polise bak. - mawituna

  Biz de polise güya canımızı güveneceğiz. Arkadaşı hata da yapmış olsa bilerek de yapmış olsa, sen polissin terbiyesiz adam. Senin görevin suçluyu yakalayıp adalete teslim etmek. Bu durumda bu adam niye salınıyor. Sadece bu polisin değil o karakoldaki tüm polislerin suça yardım ve yataklıktan, görevi ihmalden ve bildikleri halde suçluyu sakladıkları, bir sürü personeli gereksiz yere çalıştırıp devletin kaynaklarını gereksiz yere harcattıkları için ve adaleti engelledikleri için ceza almaları gerekmiyor mu?