Özel Harekât Daire Başkanı intihar etti

Özel Harekât Daire Başkanı intihar etti
Özel Harekât Daire Başkanı intihar etti

Oktay (sağda) 13 yıl Özel Harekât Daire Başkanlığı yaptı.

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Ergenekon’un 11. dalgasında tutuklanan eski Özel Harekât Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in ifadelerinde adı geçen, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay intihar etti.?
Oktay, dün mesai bitimde arkadaşlarıyla bir balık restoranına gitti. Yemeğe, Oktay’ın yakın arkadaşları merkezde görevli Emniyet Müdürü Mesut İnce, eski Emniyet müdürlerinden Mehmet Yasak, DSP milletvekili Mücahit Pehlivan, bir eğlence mekânının sahibi olduğu belirtilen Seyit A. ve adı öğrenilemeyen bir doktor katıldı. Oktay’ın yemek boyunca adının Ergenekon soruşturmasına karışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini söylediği kaydedildi.

‘Sinirlendi ve tetiği çekti’
Saat 02.30 sularında Seyit A. ile evine doğru giden Oktay’ın otomobili, Dikmen’de  kara saplandı. Seyit A.’nın ifadelerine göre Oktay, aracı kar yığınından kurtaramayınca araçtan indi. Bu sırada çok sinirli olan ve ‘Bu işler hep benim başıma geliyor’ diye bağıran Oktay, Smith Wesson marka beylik silahı ile kafasına bir el ateş ederek intihar etti. Polis olay yerinde bir adet de Baretta marka silah buldu.
İntihar ettiği haberi ile birlikte bazı internet sitelerinde, Oktay’ın önceki gün görevden alındığı anlatıldı. Ancak İçişleri Bakanlığı yetkilileri, bu haberi yalanladı.
İlk otopsi raporunda intihar ettiği belirtilen Oktay için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Dikmen’deki binasında tören düzenlendi. Törene isimsiz olarak gönderilen ve üzerinde ‘Onuru İçin Öldü’ yazılı çelenk ile Mehmet Ağar’a ait çelenk dikkat çekti.  

Ailesi intihara inanmadı
Behçet Oktay’ın Malatya Hekimhan İlçesi’ndeki amcasının oğlu Atilla Oktay, “Biz intihar ettiğine inanmıyoruz” dedi. Otopside Behçet Oktay’ın ölümüne neden olan kurşunun sağ kulak arkasından girdiğinin belirlendiğini söyleyen Atilla Oktay, “Kuzenim solaktı. Bize söylenen ise kurşunun sağdan giriş yaptığı. Bu doğruysa intihar etmiş olamaz, işin içinde başka şeyler var” diye konuştu.
Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen töreninin ardından Malatya’ya gönderilen Oktay’ın cenazesinin bugün Hekimhan İlçesi’nde toprağa verileceği belirtildi.

Şahin’e ‘Her türlü şeye varım’ demişti
Ergenekon’un 10. dalgasında    7 Ocak 2009’da gözaltına alınan İbrahim Şahin’e gözaltında Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay’la ilgili çok sayıda soru sorulmuştu. İbrahim Şahin’in, 6 Ekim 2008’de Oktay’ı telefonla arayarak, tahsilat yapan bir grup özel timcinin ikaz edilmesini isteyip, “Adi mafyadır, bizimki değil, bu şerefsizi bulun” demesi, Behçet Oktay’ın da Şahin’e, “Abi yarın oraya çocukları gönderiyorum” diye yanıt vermesi haber konusu olmuştu. Oktay, 22 Kasım 2008’de gerçekleştiği belirtilen bir diğer telefon görüşmesinde de Şahin’e, “Abi her türlü şeye varım biliyorsun” dediği öne sürülmüştü. Ancak Şahin’in, Oktay’dan pasaport ve silahla ilgili talepte bulunduğunda olumsuz yanıt aldığı ortaya çıkmıştı.

Şahin’e referans oldu
Oktay’ın adı son olarak, Şahin’in oluşturduğu öne sürülen suikast timinde görev yapmakla suçlanan ve bu nedenle gözaltına alınan Elazığ Emniyeti Özel Harekât Şube Müdürü Ayhan Atabek ile Antalya Özel Harekât Grup Amiri Servet Kaynak’ın ifadelerinde geçmişti. Atabek ve Kaynak, Oktay’dan gelen talimat üzerine resmi bir görev üstlendiklerini düşünerek Şahin’e özel ilgi gösterdiklerini anlatmışlardı.