Özel harekâtçıların 'terörist' oyunu 14 yıl sonra bozuldu

Özel harekâtçıların 'terörist' oyunu 14 yıl sonra bozuldu
Özel harekâtçıların 'terörist' oyunu 14 yıl sonra bozuldu
Bingöl'de 14 yıl önce 5 özel harekât polisinin, para için öldürdükleri amca-yeğene terörist süsü vererek fezleke hazırladığı ortaya çıktı. Savcılık, 5 polisin ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanmasını talep etti.

Bir süredir faili meçhul dosyalarla, şüpheli biçimde kapatılan soruşturmaları yeniden ele alan Diyarbakır Cumhuriyet Başsvcılığı, benzeri ancak filmlerde görülebilecek sır dolu bir cinayeti aydınlattı.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre savcılık, Bingöl’ün Genç ilçesinde öldürülen, çatışmada öldükleri söylenerek kayıtlara “terörist” olarak geçen amca ve yeğenle ilgili dosyayı incelediğinde çarpıcı gerçeklere ulaştı. Öldürülenlerin sivil vatandaşlar olduğunu açığa çıkartan savcılık, cinayete karışan ve öldürülenlerin terörist olduğu şeklinde belge düzenleyen 5 özel harekat polisi için fezleke düzenledi. Fezleke, polisin, borç aldığı aileye parayı geri ödememek için bu tuzağı kurduğu gerçeğini açığa çıkarttı.

Korkunç olay, 17 Nisan 1999’da Bingöl Genç’te yaşandı. Hazırlanan fezlekeye göre, 19 yaşındaki Mehmet Eliveren ile yeğeni 17 yaşındaki Yılmaz Eliveren bu tarihte öldürüldü. Fezlekede yer alan iddialara göre, cinayetten sonra Genç Emniyet Müdürlüğü, savcılığı arayarak, emniyete sızmaya çalışan teröristlerle çatışma yaşandığını, iki kişinin öldürüldüğünü, cesetlerin bahçede olduğunu bildirdi.

Yapılan incelemede, gündelik kıyafetler giymiş iki gencin vücudunda mermi ve şarapnel parçaları bulunduğu saptandı. Mehmet Eliveren’in ayağının diz altından koptuğu, Yılmaz Eliveren’in vücudunda ise M-16 ve kaleşnikof mermi girişi bulunduğu saptandı. Ölenlerin üzerinden ise kaleşnikof ve bomba çıktığı kayıt altına alındı. Otopsi bile yapılmayan iki gencin el svapları alınarak silahlarla eşleştirilmesi yoluna da gidilmedi. Tutanaklara ise 155’e ihbar geldiği, mezarlıkta yapılan arama sırasında el bombası ile polise saldırıldığı, çatışmanın 20 dakika sürdüğü belirtildi. Tutanakta, 78 teröriste ait ayakkabı izlerinin saptandığı, teröristlerin büyük bölümünün kaçtığı, iki cesedin ise inceleme için karakol bahçesine getirildiği kaydedildi.

ÇELİŞKİLİ İFADELER
İfadesi alınan özel harekatçı M.A., çatışmada ayağından yaralandığını söylerken, buna rağmen tazminat talebinde bulunmadı. Bekçi ise ölenleri tanıdığını, terörist olmadıklarını söyledi ancak çatışma çıktığını doğruladı. N.Ö. adlı vatandaş ise mezarlıkta terörist görmediğini söyledi. Çelişkilere rağmen dosyayı kapatan savcılık, fezleke hazırlayarak Diyarbakır’a gönderdi. Diyarbakır Savcılığı da terör suçu işlendiğini ve ölenlerin terörist olduğunu kayıt altına alarak, takipsizlik kararı verdi.

Ancak ailelerin mücadelesi bitmedi. Aileler, 14 yıl sonra yeniden savcılığa başvurarak, yakınlarının terörist olmadığını, öldürüldüklerini bildirdi. Yeniden dosyayı açan Diyarbakır Savcılığı, tanıkları bir kez daha dinledi. Tanıklar amca-yeğenin esnaf olduğunu, dükkanlarını kapatıp kahvede maç izlediklerini, kahveden çıktıktan sonra ise öldürüldüklerini anlattı. Tanıklar, amcanın askeri malzeme satışı yaptığını, yeğeninin ise lise öğrencisi olduğunu anlattı.

BORÇ ALIP GERİ ÖDEMEDİ
Tanıklar, ilçe emniyet amiri A.K.’nin ölen Mehmet Eliveren’i iyi tanıdığını ve dükkanına çay içmeye sıkça geldiğini, bu aileden 800 dolar borç aldığını ancak geri ödemediğini, bu nedenle Mehmet Eliveren’le tartıştıklarını aktardı. Olayın olduğu gece de iki genci aradıklarını ve karakola gittiklerini emniyet amirinin “hepiniz teröristsiniz” diyerek kimseyi karakola yaklaştırmadığını anlattı. Mehmet Eliveren’in babası da çocuğunun terörist olarak defnedilmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, yaşananlardan sonra Bursa’ya taşındığını anlattı. Yılmaz Eliveren’in babası da emniyet amirinin kendisinden borç aldığını, geri ödemeyince tartışma yaşadıklarını anlattı.

‘BARİ ŞU KRAVATI ALIN’
Gizli tanığın anlatımına göre, boş arazide kaleşnikof silahla atış yaparak çatışma süsü veren, silaha darbeler vurarak yıpranmış gibi gösteren komiser, bu silahı da gençlerin yanına bıraktı. Tanık, savcının da olay yerine geldikten sonra olan biteni anladığını ve ölen lise öğrencisinin kravatını göstererek, “Bari şu kravatı alın” dediğini öne sürdü. Tanıklar, yaralanan ve çatışmaya giren polislerin valiliğe “taltif” müracaatı yapmadığına da dikkati çekti.

PKK ’YA AİT DELİL YOK
Savcılık, bunun üzerine takipsizlik kararını kaldırdı ve hazırladığı fezlekede, maç izledikten sonra bir büfeden sigara alan amca ve yeğenin eve giderken öldürüldüklerini belirtti.

Fezlekede, polislerin Mehmet ve Yılmaz Eliveren’in kendilerine ateş ettiklerine dair gerçeğe aykırı tutanak tuttukları, ancak ölenlerin PKK’lı olduğuna dair hiçbir delil bulunmadığından dolayı operasyonda görev alan özel harekât polisleri K.Ç, M.A, B.G, M.Y ve A.K’nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanmaları gerektiği kaydedildi.

KAYITSIZ PKK SİLAHLARI
Gizli tanık ise ifadesinde, 1998’de öldürülen 5 PKK’lının silahlarının bir bölümünün kayıtlara sokulmayarak, emniyetin deposuna kaldırıldığını anlattı. Tanık, komiserlerden birinin olaydan 1,5 saat sonra bu silahlar arasından 1 kaleşnikof ve 2 bomba getirilmesini istediğini, silahlar geldikten sonra da çatışma süsü verildiğini aktardı.


  http://www.radikal.com.tr/1161406116140613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TERORIZM - Secret Garden

  dikkat ettinizmi olay sadece 800 dolar için olmuş.bu polis asker ler zaten doğuda ne yemek ne cay parasi ne konturlu telefon ne elektrik ne su hicbirseyin parasini vermez.adet edinmiş.800 dolar için iki insan katylediyorlar ve ustune terörist ilan ediyorlar.ortada ne savci ne hakim ne devlet var.vatandasini koruyan.ogun valilik ne demiş acaba? yada trt ve diğer tvler.asil terörist bunlardan baskasi değil.her zaman söylerim devletin yaptigi terörizm ve devlet adina yapilan terörizm dünyada hiçbir yerde yok.bu katliamlarin hesabini sormayan devlet ileride böyle seylere bulasacagininda sifrelerini veriyor.bu yüzden Ergenekon-jitem-Hizbullah davalarina doğu kollarina hic karismadilar.tam tersne yerlerine yeşil ergenekonculari takviye ettiler.

  Kim terörist? - efeg27

  Bir ara yanımda çalışan özel harekatçı polis anlatmıştı da şaşırıp kalmıştım. ÖHP ni denetleyen mekanizma yokmuş üstelik bu polisler katil olarak eğitiliyor demişti, yani gerçek polisle ilgisi yok. TSK nın en azından kontrol mekanizması var örneğin verilen mermiler bile sayılıdır, çatışmada ölenlere mutlaka otopsi yapılır v.b. demişti. Bizim halk kafayı askere takmış ve her türlü musibeti ondan bekliyor ama burnunun ucundakini görmeyi reddediyor, asker içinde olumsuz unsurlar varmı, elbette var ve tespit edildikçe ayıklanıyor lakin polis, yargı ve siyasetçi ayakları hala aynen duruyor. Örneğin şu Ergenekon davasında işin içinde bir tek siyasetçi olmaması inanılır değil, keza Kozinoğlu dışında MİT çi ,Saçan dan başka da polis olmaması ve bir tek savcı yada hakim olmaması eşyanın tabiatına aykırı ama bunu anlayabilecek kafada bir halk ortada mevcut değil!

  o dönem savcılarını untmayın - bablisok

  vicdanını,meslek onurunu lağım çukuruna atmış olan,olayın örtbas edilmesini sağlayan dönemin yargı mensuplarını yargılamasalar bir anlamı olmayacak.o günlerde dosyayı kapatan savcılar sıkı durun yargı önünde hesap verme zamanı

  (2) olaya dair TRT, NTV, Samanyolu, Kanal D, ATV haberleri nasıldı acab? - Koçtürk-Kaan

  Şimdi bu olaya geri dönüp bakması gereken bu yüzden sadece diyarbakır savcısı ve mahkemeler değildir. Medyanın da o gün o haberi nasıl yaptığını tekrar gözden geçirmesi gerek. Ve kullandığı o nefret dilinden dolayı da katledilenlerden ve onların ailelerinden özür dilemeli. Milliyetçi ve sözüm ona dindar türk halkının da bence utancından o insanların yüzüne bakamaması gerek. Aynı zamanda o haberlerden sonra eli kanlı katiller için Allah'a dua ettikleri için de Allah'tan af dilemeleri gerek.

  önerme - leonefa

  beş özel hareket polisi bu tasvip edilemez hadiseyi gerçekleştirmiş.. o halde bütün özel harekatçılar canidir ve insanlıktan nasibini almamıştır.. önermem güzel oldu

  (1)olaya dair TRT, NTV, Samanyolu, Kanal D, ATV haberleri nasıldı acab? - Koçtürk-Kaan

  Olaya dair o zaman medyada muhtemelen öldürülenlere nefret dolu ve kahraman polisin zaferiyle sevinen haberler yapılmıştır. Mesela başlıklarsn biri muhtemelen "Genç'te karakola hain saldırı" şeklindeydi. Karakola sızmaya çalışan eli kanlı teröristler güvenlik güçlerinin kahramanca mücadelesiyle durdurulmuştu. Olayda 2 eli kanlı terörist etkisiz hale getirilmiş diğerleri de kaçmayı başarmıştı. Savcılık ta olayı soruşturmaya başlamıştı. Sonra haberi izleyen milliyetçi Türk halkı da iki teröristin etkisiz hale getirilmesine çok sevinmiş ve "Allah belalarını versin, oh olsun, beter olsun" falan demiştir. Bu milliyetçi sözüm ona dindan halkımız kaheraman polisin bu mücadelesiyle vatanın bölünmeyeceğini bir kez daha anlamıştı. Ve kahraman polislere o eli kanlı teröristlerle mücadelesinde başarı için Allah'a dua etmiştir.

  yürekler acısı çirkinlikler kaçıncı acaba . - okkes cavus

  bingöl gençde işlenen cinayetler gibi çok çinayetlerin işlendiğini şimdilerde basından sıkca duyuyoruz. o zamanın görevli müdürleri savcılar komutanları nasıl bu tür cinayetleri görmezden geldiler. savcının bari şu gıravatı çıkarsaydınız demesi, ne kadar vahim devletin en güvenilir merci olan savcılık bir olayda farkında olduğu bir cinayeti nasıl kapatır. güney doğu halkı böyle art niyetli taraflı, asker ve polisden çok çektiler. anlatılanlardan çok daha açığa çıkmayanlar olabilir. devletimiz halkıyla barışık halka yaklaşımlı yardımcı olursa, o insanlar devletin görevlisini baş tacı ediyorlar. bunu çok iyi biliyoruz. umuyoruz faili meçhul veya böyle komplolarla öldürülenler hep açığa çıkar kötü niyetliler cezasını çekerler devletimiz aklanır.....