Özel hastanede SSK manzaraları

Hükümetle anlaşan özel hastaneler, SSK'lı kabulüne başladı ama çile bitmedi. SSK'lı akınına uğrayan özel sağlık kuruluşlarında uzun kuyruklar oluştu.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - SSK hastanelerindeki kuyruk sorununu çözmek için hükümetin 27'si İstanbul'da olmak üzere 33 özel hastane ile anlaşmasının ardından SSK'lılar özel hastanelere akın etti. Anlaşmaya varılan 'B Grubu' özel hastanelerin çoğunluğu hasta kabulüne başlarken Alman Hastanesi gibi bazı A Grubu hastaneler ise henüz hazırlıklarını tamamlamadı.
Protokol öncesinde günde 100 hastaya bakan İkitelli İstanbul Hospital'da günlük hasta sayısı 400-500'e çıktı. İki hafta önce SSK'lı hasta kabulüne başlanan hastanede bir bölüm sadece SSK'lılara hizmet verecek şekilde yeniden düzenlendi. Hastaneye 15 yeni bilgisayar alınırken, doktor sayısı da artırıldı. Ancak yapılanlara rağmen beklenenden fazla SSK'lının tercih etmesi hastanede kuyruk karmaşasına neden oluyor
Özel hastaneyi tercih edenlerden Erol Yandak saat 08.00'de hastaneye gelip altı saatlik bir çabanın sonunda işlemlerini hallettiğini söyledi. Yandak, "Patrona özel hasteneye gideceğimi ve bir iki saatte işlemlerimi halledebileceğimi söyledim. Ama saat şu an 14.00. Kuyruk ve karmaşa çok. Umarım ileride bunlar düzelir" dedi.
'Hepten ücretsiz olsun'
25 yıllık SSK'lı Mehmet Avcı ise evine yakın olduğu için özel hastaneyi tercih etmiş. Yeni bir uygulama olduğu için herkesin hastaneye hücum ettiğini söyleyen Avcı, "Güzel bir uygulama.
Ama şu an şikâyet etmemek imkânsız. Devlet yapacaksa tamamen ücretsiz yapsın. Hastaneler fark almasın" diye konuştu.
İstanbul Hospital Genel Koordinatörü Dr. Sema Akgün ise hasta kabulüne başlamadan önce iki kat bir artış beklerken, bunun 4-5 kat olmasının kendilerini zorladığını anlattı. Normal muayene ücretinin 35 YTL olduğunu söyleyen Akgün SSK'lı hastalardan 10 YTL katkı payı alındığını belirtti. Sancılı bir dönemden geçildiğini anlatan Akgün, yaşanan sorunları çözmeye başladıklarını söyledi. Bir hafta içiresinde numaratör ve randevu sistemine geçeceklerini kaydeden Akgün, "SSK'nın provizyon işlemleri çok detaylı. Bürokrasi çok. Hastanemize sadece muayene için gelen bir hasta dört kez kuyruğa girmek zorunda kalıyor. Detaylı bir taramada bu 7-8 e çıkıyor. SSK'nın provizyon sistemini basitleştirmesi lazım" dedi.
SSK'lıya özel indirim
SSK'lı hastaları kabule başlayan özel hastane sayısı 19'u bulurken A grubu hastaneler hazırlıklarını tamamlamadı. Bunlardan biri olan Alman Hastanesi önümüzdeki hafta itibarıyla hasta kabulüne hazırlanıyor. Hastane yetkilileri normal muayene ücretlerinin 95 YTL olduğunu ve SSK'nın bunun 13 YTL'sini karşıladığını kendilerinin de indirim yapacaklarını belirtti.
Florance Nightingale Hastanesi hangi branşlarda hizmet vereceğine ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Bazı hastaneler ise kısıtlı branşta SSK'lı kabul ediyor.
Özel hastanelerden yararlanmak isteyen ve halen çalışan SSK'lıların sağlık karnelerini, vizete kâğıtlarını ve nüfus cüzdanlarının fotokopisini, emeklilerin ise sağlık karnelerini ve kimlik fotokopilerini yanlarına alarak özel hastaneye gitmeleri yeterli.


    http://www.radikal.com.tr/8478968478960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.