Özel hediyelerin faturası vakıftan

Vakıfların, 'yeni arpalık' anlayışıyla hızla çoğaldığı yönündeki son örneklerden birini...
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

ANKARA - Vakıfların, 'yeni arpalık' anlayışıyla hızla çoğaldığı yönündeki son örneklerden birini, Pancar Ekicileri
İstihsal Kooperatifleri Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nda (Pankobirlik Vakfı) yaşananlar oluşturdu. Vakıf kaynaklarının bir bölümünün kristal eşya, elbise, gömlek, kravat, altın bilezik ve küpe alımında kullanıldığı ortaya çıktı.
Söz konusu harcamalar, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, Şekerbank Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, eski Pankobirlik Genel Müdürü ve Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özdemir ile eski Pankobirlik Genel Müdürü Orhan Leblebicioğlu'nun 'mütevelli heyeti'ni oluşturduğu vakıfta yaptığı incelemede belirlendi.
Ömür boyu koltuk garantisi
Vakıf senedinin 27'nci maddesinde ise Göktan, Özdemir ve Leblebicioğlu'nun
ömür boyu koltuklarını garanti ettikleri anlaşıldı. Maddeye göre üç kişilik mütevelli heyetinde olanlar 'ömür boyu yönetici' olarak kalıyor. Ayrıca, 'bu kişilerin değiştirilmesinin teklif edilemeyeceği, ancak kendi istekleriyle ayrılabilecekleri, ayrılmaları durumunda da yerlerine gelecekleri teklif edecekleri' hükmü bulunuyor.
Vakfın amaçları doğrultusunda çalışmadığının tespit edildiği raporda, işlemlerde usulsüzlükler olduğu belirtildi. Kararların yazıldığı kâğıtların karar defterine yapıştırıldığının kaydedildiği raporda, usulsüzlük örnekleri şöyle sıralandı:

  • Vakfın Şekerbank Yenişehir Şubesi'nde 320158 No'lu vadesiz ile 4200996-0, 4201148-5 ve 4201180-9 No'lu vadeli hesaplarının yanı sıra Şekerbank Off -shore Ltd. Şti. nezdinde 0007896-1 No'lu vadeli döviz hesabı bulunuyor. Döviz hesaplarının muhasebe kayıtları lira cinsinden yapılmış ve döviz cinsinden hareketler nazım hesaplarda takip edilmemiştir. Vadesiz hesapların derhal, vadeli hesapların ise vade bitiminde devlet bankaları veya Vakıflar Bankası'na aktarılması gerekir.
  • Pankobirlik AŞ'nin 1991'de bağışladığı bilgisayar ve yazıcılar demirbaşta yok.
  • 1987'de Ankara, Burdur, Eskişehir ve Kayseri pancar kooperatiflerinin vakfa bağışladığı 11 milyar 365 milyon lira da bilançonun pasifinde gösterilmiştir. Bunların gelir hesabına yazılması gerekir.
  • Vakıf hesaplarında ayrı ayrı 19 adet
    ipek kravat, Vakko faturası, 19 adet gömlek, 14 ve 22 ayar altın hediyelik eşyalar (altın bilezik, küpe) 36 metre ve 21.5 metre hediyelik kumaş, pantolon, 17 adet kravat ve gömlek, kristal eşya faturaları bulunmaktadır. Bunların alımına ilişkin yönetim kurulu kararları yoktur. Bunların vakıfça alınarak yönetim kurulu üyeleriyle diğer şahıslara verildiği tespit edilmiştir.
  • Yönetim kurulu üyelerine 3 milyar lira ödeme yapılmış. Bunlar geri alınmalı.
  • Hediyelik eşya gideriyle cari gecikme faizlerinin ilgililerden tahsil edilerek vakfa gelir kaydedilmesi, bundan sonra da vakıf organlarında görev alanlara vakıf için yaptıkları belgeye dayanan masraflar dışında ödeme yapılmaması gerekir.
  • 5 milyar sermaye ile kurulan Hedef Tarım Ticaret ve Sanayi AŞ'nin yüzde 70 oranındaki 3.5 milyar liralık sermayesi vakfa aittir. Hisse oranında şirket yönetimini vakıf belirlemektedir. Şirket 'basiretli bir tüccar gibi' idare edilmemektedir.