Özel huzurevinde çoğu alzheimer hastası 25 yaşlıya işkence gibi muamele


Huzurevindeki skandalı Arena ortaya çıkardı. Yaşlı hastalar başka bir huzurevine nakledildi.


İstanbul Kartal'daki Özel Aydos Huzurevi'nde kalan alzheimer hastalarına şiddet uygulandığı ortaya çıktı. "Gözünüz arkada kalmayacak" sloganını kullanan huzurevindeki görevlilerin 25 yaşlıya dayak attığı ve hastaları yer fırçasıyla yıkadıkları görüntülendi. Yapılan operasyonda görevliler gözaltına alındı, huzurevi de kapatıldı.

İSTANBUL - Malatya ve İstanbul'daki iki çocuk yuvasında ve Mersin'de akıl hastanesinde şiddet uygulandığı ortaya çıktığında, devlet kurumlarındaki bu manzaralarla ilgili "Kaynak yetersizliği, buna bağlı olarak eğitimli eleman istihdam edilememesi" gibi bahaneler öne sürüldü. Ortaya çıkan son örnek ise sorunun bundan ibaret olmadığını ve kişiye karşı işlenen suçların yüzde 60 arttığı Türkiye'de şiddetin boyutlarının toplumun bakıma muhtaç tüm kesimlerine uzandığını ortaya koydu. Bu kez dayak yiyenler huzurevi sakinleri. Üstelik ailelerinin, yakınlarının ücret ödedikleri özel bir kurum.
Uğur Dündar yönetimindeki Arena programı, Kartal'da alzheimer hastalarının kaldığı özel bir huzurevinde, yaşlılara uygulanan şiddeti dün CNN Türk'te yayımlanan programla gözler önüne serdi. Özel Aydos Huzurevi'nde kalan yaşlılara kötü muamele edildiği yönünde kendilerine gelen bir ihbarı değerlendiren Arena ekibinden bir muhabir, hastabakıcı olarak işyerinde çalışmaya başladı.
Çoğu alzheimer hastası 25 yaşlının kaldığı ve oda fiyatlarının aylık 650 ile 1000 YTL arasında değiştiği huzurevinde çeşitli vaatlerle alınan yaşlıların gördüğü muamele ise korkunçtu. Huzurevi'nin internet sitesinde yaşlı yakınlarına "Gözünüz arkada kalmayacak" denilen ve yaşlıların haftada dört kez yıkanacağı vaat edilen huzurevinde tamamen farklı bir hayat yaşanıyordu.
'Köpeklere veririm seni'
İşletmeci hemşire Gönül Cengiz yaşlıları birbirlerine düşürüyor, kavga etmeleri için kışkırtıyor, hasta bakıcılar da kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlıları uzun süre temizlemiyordu. Bir hasta bakıcı, yerleri temizlediği tahta fırçasıyla yaşlı bir hastayı 'temizlerken' hastalara sürekli hakaret ediliyordu.
Görüntülerde işletmeci hemşire Gönül Cengiz yaşlıları birbirlerine düşürüyor. Bir çocuk gibi olan yaşlı hastanın birine, "Anneni dövecekmiş, git vur onun kafasına" diyor. Bir hastabakıcı tartakladığı bir yaşlıyı, "Sus, atarım seni dışarı! Köpeklere veririm. Burada kurtlar var dağda!" diyerek korkutuyor.
Huzurevi kapatıldı
İlgili Emniyet birimleriyle de irtibata geçilmesinin ardından dün huzurevinin işletmecileri Naim-Gönül Cengiz çifti ile çalışanlar gözaltına alındı. Huzurevi kapatılırken yaşlı hastalar, başka huzurevlerine gönderildi.
Son dönemlerde çocuk yurtlarında ve yuvalarında çok sayıda şiddet olayı ortaya çıkarıldı. 25 Ekim 2005 tarihinde Malatya Çocuk Yuvası'nda 0-6 yaş grubundaki çocukların bakıcı anneler tarafından dövüldüğü görüntüler, Türkiye'yi sarstı. Yaklaşık bir ay önce ise Arena, 400 çocuğun barındığı Bahçelievler Çocuk Yurdu'nda çocuklara yönelik şiddeti yayımladı.
İki hafta önce de, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde hastaların bakıcılar tarafından dövüldüğü, bağımlı hastalara uyuşturucu verildiği ortaya çıktı.
İstatistiklere göreyse Türkiye'de her dört kişiden biri aile içi şiddete uğruyor, şiddet mağdurlarının yüzde 75'ini kadın ve çocuklar oluşturuyor ve şiddet uygulayanların yalnızca yüzde 2'si cezalandırılıyor. Son örnek, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun, "Yaptığımız çalışmalarla Türk toplumunda ezilen ve şiddet gören kadın, yurtlarda dayak yiyen çocuğumuz kalmayacak" iddiasına bir ek yapması gerektiğini ortaya koyuyor: "Huzurevlerinde de eziyet gören yaşlımız kalmayacak."