Özel iletişim hatlı örgüt

Çıkar Amaçlı Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası kapsamında önceki gün yapılan operasyonla gözaltına alınan Sedat Peker, kardeşleri Vedat ve Atilla Peker ile...

İSTANBUL - Çıkar Amaçlı Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası kapsamında önceki gün yapılan operasyonla gözaltına alınan Sedat Peker, kardeşleri Vedat ve Atilla Peker ile enişteleri Mecnur Odyakmaz'ın da aralarında bulunduğu toplam 35 kişi polisteki sorguları tamamlandıktan sonra dün sabah İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.
Gruplar halinde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra beş ayrı savcı tarafından sorgulandı. 28 klasörde toplanan evrak ve belgeler de savcılıkta.
'Avrasya', 'Kelebek' oldu
İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Ayhan Buran dün operasyonla ilgili olarak açıklama yaptı. Buna göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde 'Avrasya' kod adıyla başlatılan çalışma, savcılığın koordinasyonunda 'Kelebek' adı altında operasyona dönüştürüldü. İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, İzmir ve Kocaeli'ndeki eşzamanlı operasyonlarda, 46 kişi gözaltına alındı. Yedi kişi serbest bırakılırken, üç avukat savcılığa sevk edildi. Yine bir kişi de ruhsatsız silah bulundurmaktan adliyeye gönderildi.
Liderleri Sedat Peker
Açıklamaya göre, ülke çapında faaliyet gösteren silahlı suç grubu yıllardır kendilerine veya başkalarına haksız çıkar sağlamak için örgütlendi. Peker ve ekibi arasındaki iletişim bizzat Peker tarafından dağıtılan ve aralarında 'kırmızı', 'özel' veya 'özel hat' olarak adlandırılan telefonlarla sağlandı. Peker tarafından düzenli olarak karşılanan paralarla örgütle bağlantılar devam etti. Örgüt üyeleri Sedat Peker'in koordinesinde danışıklı hisse alımı yoluyla kendilerini şirket ortağı gibi gösterip yasal nitelikleri taşımadıkları halde silah ruhsatı alarak suç örgütünü silahlı bir suç örgütü haline getirdi.
Suç listesi kabarık
Açıklamaya göre, suç örgütünün katıldıkları eylemler şöyle:

 • Şubat 2004'te bir kişinin kaçırılarak, gasp için darp edilmesi.
 • 28 Nisan'da bir kişiye silah teşhiri ve ölümle tehdit.
 • Balıkesir Bengiler Köyü'nde bulunan bir maden ocağı sahibinin ölümle tehdit edilerek, işyerine örgüt tarafından el konulması.
 • 2003'te Ümraniye'de bir fabrika sahibinin tehdit edilerek fabrika hisselerinin ele geçirilmesi.
 • Geçen yıl içerisinde yine bir işadamı ile Bulgar ortağı arasındaki ihtilafın çıkar karşılığı çözülmesi, zorla para talep edilmesi.
 • Sivas'ta 2003 yılında belediyenin açtığı altyapı ihalesine fesat karıştırılmaya teşebbüs.
 • Şanlıurfa'da silahlı çatışmaya karışan birine yardımcı olunarak, olayın içeriğinin değiştirilmesi ve şahsın isminin örtbas edilmesiyle adli mercilerin yanıltılması.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvanat bahçesinin geçen yılki ihalesine fesat karıştırılmaya teşebbüs edilmesi.
 • Şile'de, 28 Ağustos 2004'te bir kişinin kaçırılarak darp edilmesi, Kadıköy'de 7 Ağustos 2004 günü bir kişinin darp edilmesi.
  Sorgu kasetleri
  Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler ise şöyle sıralandı: İki ruhsatsız, 15 tane ruhsatlı tabanca, bir ruhsatsız, dört tane ruhsatlı av tüfeği, çok sayıda şarjör ve mermi, bir tane hafif çelik yelek, 978 tane CD ve kaset, altı bilgisayar, 38 cep telefonu, üç telsiz, iki oto sireni, çok sayıda otomobil, çok miktarda döviz ve ziynet eşyası, iki kişinin Peker tarafından darp edilmiş halde sorgulandığını gösteren CD görüntüleri, aynı görüntülerin daha geniş yer aldığı video kaset, bir tane GSM frekans engelleyici, bir tane içerisinde ses ve görüntü düzeneği bulunan ve yakın mesafedeki başka alıcılara aktarma amacıyla frekans sistemi donatılı özel olarak dizayn edilmiş evrak çantası, bir tane kalem şeklinde mikrofon, iki adet kılıç, bir adet kama.
  Er: Adı geçen yargılanır
  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, gazetecilerin soruşturmada yargı ve Emniyet mensuplarının isimlerinin geçtiğini hatırlatması üzerine, "Eğer suç işleyen kamu görevlisi olursa müsamaha görmeden hakkında adli ve idari soruşturma yapılır" dedi.
  Hangi kamu kuruluşlarından görevlilerin adının çıktığının sorulması üzerine de Er, "Hazırlık soruşturması sürüyor. 4422 sayılı yasaya göre ne ben konuşabilirim ne siz yazabilirsiz. Aksi takdirde suç işlenmiş olur" diye konuştu.
  Beş ayrı savcı tarafından ifadesi alınan 35 kişiden aralarında Sedat Peker'in de bulunduğu 24'ü tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 11'i ise serbest bırakıldı.