Özel Kuvvetler'deki yolsuzluk davasında ceza yok!

ANKARA - Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Askeri Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden görülen Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) inşaatı ihalesiyle ilgili yolsuzluk davasında, sanıkların üçünün hükmünün açıklanmasını geriye bırakılmasına, sekiz sanığın ise davasının düşürülmesine karar verdi. Mahkeme, bir sanığı da beraat ettirdi.
Genelkurmay Askeri Başsavcılığı’nın açtığı 39 sanıklı davada askeri gizlilik kavramının arkasına sığınılarak 132 trilyon liralık yolsuzluk yapıldığı öne sürülmüştü. Savcıya göre ihalelerde yüzde 300’ü aşan usulsüz keşif artışları yapılırken, savcılık davaya ek olarak eski Jandarma Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur hakkında soruşturma yapılması için Genelkurmay’dan izin istemişti. Eruygur’la ilgili dosyada bir tuğgeneral ile bir de tümgeneralin adlarının geçtiği davada, eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç da suçlanmış, ancak zamanaşımı nedeniyle sanık yapılmamıştı.
Askeri Başsavcılığın, müteahhit Ali Osman Özmen ile bazıları albay rütbeli askeri personel dahil 39 sanık hakkında açtığı davanın iddianamesinde çarpıcı tespitlere yer verilmişti. İddianamede, “İnşaatlarda hoyratça bir kötüye kullanım söz konusudur” ifadesini kullanan savcılık, dava konusu inşaatların TSK Stratejik Harp Planı kapsamına alınmasını ve gizlilik kararının arkasına sığınılması eleştirmişti.
Özel Kuvvetler Komutanlığının inşaat ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yargılanan 18 kişi çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış, 17 sanık da beraat etmişti. Askeri Yargıtay, 14 kişi hakkındaki kararı usul yönünden bozmuştu. Yeniden görülen davanın dünkü duruşmasında, üç sanık hakkında hükmün açıklanmasınıng eriye bırakılmasına karar verdi. Zamanaşımı süresinin dolması gerekçesiyle de dokuz kişi hakkındaki dava düşürüldü. İki sivil sanık hakkında ise görevsizlik kararı verildi. Mahkeme, sanık Mustafa Özer’in ise beraatına hükmetti. (Radikal)