'Özel Kuvvetler'e özel görev

ABD'nin Afganistan'a başlattığı harekâta, Taliban karşıtı Kuzey İttifakı' na eğitim vererek katılacak olan Özel Kuvvetler Komutanlığı, ismini zaman zaman yaptığı operasyonlarla duyurdu.

ANKARA - ABD'nin Afganistan'a başlattığı harekâta, Taliban karşıtı Kuzey İttifakı' na eğitim vererek katılacak olan Özel Kuvvetler Komutanlığı, ismini zaman zaman yaptığı operasyonlarla duyurdu. Özel Kuvvetler bünyesinde harekâta katılacak 'Bordo Bereliler' olarak bilinen timlerin dışında, Sualtı taarruz (SAT), sualtı savunma (SAS),
1. Komando Tugayı, 2. Komando Tugayı, amfibi deniz piyade tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu da yer alıyor. Özel Kuvvetler' in düzenlediği başlıca operasyonlar şunlar:
Kardak Operasyonu: Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı SAS ve SAT timleri, Yunanistan ile yaşanan Kardak krizi sırasında önemli görev üstlendi. Yunanistan'ın Kardak kayalıklarını sahiplenmesi ve çevresine savaş gemileri göndermesi üzerine SAS ve SAT timleri bir gece operasyonu düzenleyerek, Zodiac tipi botlarla gizlice kayalıklara çıktı, Türk bayrağı dikti.
Yarasa Operasyonu: Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın 'Bordo Bereliler' olarak tanınan timlerinin ismi ise ilk olarak PKK'nın önde gelen isimlerinden Şemdin Sakık'ın yakalanmasında ön plana çıktı. 1998'deki bu operasyona, 'yarasa' ismi verildi.
Safari Operasyonu: Bordo Bereliler, Sakık'ın ardından PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan getirildiği 'Safari Operasyonu'nda bir kez daha gündeme geldi. Bordo Bereliler operasyonun ardından dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirilirken, Çankaya Köşkü'ndeki tören güvenlik gerekçesiyle basına kapalı yapıldı. Bordo Bereliler Köşk'e girerken de, maske takarak yüzlerini basından sakladı.
Güneydoğu operasyonları: Özel Kuvvetler, PKK ile girişilen 'düşük yoğunluklu savaş'ta aktif görev aldı. Helikopterlerle sarp bölgelere indirilen Bordo Bereliler, PKK'lılarla sıcak çatışmalara girdi.
Kuzey Irak operasyonları: Bordo Bereliler, PKK'nın Kuzey Irak'taki kampları ve
önemli sayılan toplanma bölgelerine de zaman zaman operasyonlar düzenledi.
1952'de kuruldu
Özel Kuvvetler Komutanlığı, 27 Eylül 1952'de Yüksek Savunma Kurulu kararıyla kuruldu ve 1992'de yeniden teşkilatlandırıldı. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın personeli, her çeşit silahı rahatlıkla kullanabiliyor ve sualtı-suüstü, komando da dahil olmak üzere her türlü eğitimden geçiriliyor. Personel, rütbe ve niteliklerine göre A, B ve C timlerinde yer alıyor.
Savaşta, düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekâtını başlatmak amacıyla kurulan Özel Kuvvetler'e mensup personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında
işbirliği yapılıyor.