Özel okul öğrencilerinin yüzde 3'ü ücretsiz okuyacak

ANKARA - Özel öğretim kurumlarınde okuyan öğrencilerin en az yüzde 3’ü parasız okuyacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu oranı isterse yüzde 10’a kadar artıracak. Ücretsiz okuyan çocuklar bir sınıfta toplanmayacak.
Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, özel öğretim kurumları, öğrencilerinin sayısının yüzde 3’ünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlü olacak. Ücretsiz okutmada şehit ve malul gazi çocuklarına öncelik verilecek. Şehit ve malul gazi çocuklarından kuruma başvuruda bulunulmaması halinde, yüzde 3’lük oranın tamamından kayıtlı öğrenci ve kursiyerler yararlandırılacak.
Okullarda, ücretsiz okumak için başvuracak öğrenci ve kursiyerlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya değilse Türkiye’de yaşayan soydaş ya da akraba topluluğundan olması gerekiyor. 

Form doldurulacak
Okullarda ücretsiz okuyacak öğrencilerin bir önceki sınıfını geçmiş olması, davranış notu indirilmemiş olması şartları da aranacak. Ücretsiz okumak isteyen öğrenci ve kursiyerler bu isteklerini kuruma kayıt sırasında bildirecek, dolduracakları forma göre belirlenecekler. Söz konusu formda ailenin geliri-gideri gibi konularda baz alınacak ücret miktarı memur maaşı olacak. (anka)