Özel okulda zam sıkıntısı

Özel okullar zamları açıklamayı sürdürüyor. Genellikle Özel Okullar Derneği'nin "Yüzde 55'i geçmeyin" tavsiyesine uyan okul yönetimleri, kriz nedeniyle sıkıntıda olduklarını söylüyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Her yıl ücretlerini açıkladıkları mayıs ayında şimşekleri üzerlerine çeken özel okullar, bu yıl da tartışmaların
odağında. Geçen yıl hükümetin 'enflasyonla mücadele kararını' destekleyerek ortalama yüzde 35 oranında zam yapan özel okullar, bu yıl yüzde 55'e varan oranlarda zam yapıyor.
'Zam şart'
Özel Okullar Derneği Başkanı Rüstem Eyüboğlu personel, elektrik, su, doğalgaz ve vergi giderlerinin resmi okullara göre çok fazla olduğu için enflasyona yakın zam yapmak zorunda olduklarını söyledi. Birçok özel okulun yatırım yaptığını ve kaliteli
eğitim için zammın şart olduğunu öne süren Başkan Rüstem Eyüboğlu, bir ilköğretim öğrencisinin maliyetinin geçen yılın hesaplarıyla 2.5 milyar lira olduğunu açıkladı. 67 okulda Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleriyle yaptıkları çalışma sonucu bu rakamın ortaya çıktığını belirten Eyüboğlu, devletin kendilerini desteklememesi nedeniyle maliyetlerin arttığını savundu. Geçen yıl hükümetin enflasyonla mücadele kararını okulların yüzde 95'nin desteklediğini vurgulayan Eyüboğlu, "Ancak bu yıl enflasyon beklendiği gibi yüzde 10-15'e gerilemedi" dedi.
Eyüboğlu, ücret tahsis tespit yönetmeliğine göre, kurumların ücretlerini eğitimdeki kaliteye, personel giderlerine, yatırımlarına ve o ildeki enflasyon oranına göre ilan ettiklerini söyledi. İstanbul'daki enflasyonun yüzde 49.6 olarak açıklandığını belirten Rüstem Eyüboğlu, "Yönetmelik gereği, eğer bir kurum yatırım yapıyorsa, o ildeki enflasyon oranının yüzde 10'unu ücretlerine ilave eder. Buna göre,
İstanbul'da yapacağımız zam oranı
yüzde 53 veya yüzde 55 civarındadır. Bunun üzerine çıkan okullar, bunun hesabını Milli Eğitim'e de, kamuoyuna da vermek mecburiyetindedir" diye konuştu.
'Kaliteden ödün yok'
Doğa Koleji sahibi Cem Gülan ise ekonomik krizin, özel okulları da vurduğunu söyledi. Gülan, kaliteden ödün vermemek için ücretlerine gereken oranda zam yapacaklarını ifade etti. Bu yıl da özel okulların kapasitelerinin altında çalışacağını belirten Gülan, "Böyle bir üniversiteye giriş sistemi olduğu sürece özel okullar istenilen düzeye gelemez. Öğrenci daha kaliteli bir eğitim görmek yerine parasını dershaneye vererek sadece üniversiteye girmeyi hedefliyor. Bu yüzden de eğitimde kalite arka plana itiliyor" dedi.
Tarhan Koleji sahibi Hakan Tarhan da yaşanan ekonomik krizin özel okulların sırtındaki yükü bir kat daha artırdığını ifade etti. Tarhan, velilerin bu kadar para vererek çocuklarını gönderdikleri okulları seçerken dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.
Kontenjanın yarısı boş
Özel okul sayısı her geçen gün artarken okulların birçoğu kapasitelerinin altında çalışıyor. Türkiye'de 1397 özel okulun toplam kapasitesi 480 bin. Ancak bu okullarda şu an eğitim ve öğrenim gören öğrenci sayısı ise 238 bin. Özel okulların yaklaşık yüzde 52'lik bölümü boş duruyor. Bu okullarla ilgili 625 sayılı yasa, 1983 yılından bugüne değin beş kez değiştirildiği halde sektörün ihtiyacına yanıt verecek düzenlemelerin yapılmadığı belirtiliyor. Özel Okullar Derneği bu yönde hazırladığı bir taslağı Milli Eğitim Bakanlığı'na sundu. Ancak taslak Meclis gündemine bir türlü getirilmiyor.
Özel okullarda son fiyatlar
Özel okullar 2001-2002 eğitim-öğretim yılı için belirledikleri zam oranını açıklamaya başladı. Şu ana kadar ücretlerini açıklayan özel okullar, Özel Okullar Derneği Başkanı Rüstem Eyüboğlu'nun tavsiye ettiği yüzde 55 oranını aşmadı. Okulların zamlı fiyatları şöyle oldu:
Eyüboğlu Koleji: Yüzde 40-45 arasında
zam yaptı. Buna göre bu yıl ilköğretim KDV dahil 4 milyar 212 milyon artı 1 milyar 453 milyon liraya yükseldi. Lise ise 6 milyar 345 milyon artı 1 milyar 53 milyon lira oldu.
Bilfen Koleji: Yüzde 47 oranında zam yapan okulun, ilköğretim ücreti KDV dahil 5 milyar 400 milyona yükseldi. Yemek artı beslenme ücreti ise 1 milyar 242 milyona çıktı. Lise
ücreti de 5 milyar 400 milyona yükseldi. Yemek ücreti ise 1 milyar 80 milyona çıktı.
Özel Anabilim Eğitim Kurumları: Yüzde 35 oranında zam yapıldı. İlköğretim ücreti
3 milyar 200 milyon artı KDV. Ortaöğretim
ise 3 milyar 800 milyon artı KDV olarak belirlendi. Yemek artı sabah ve öğleden sonra kahvaltı ücreti ise aylık 94 milyon lira.
Özel Çevre Okulları: Zam oranı yüzde
40 olarak belirlenen okulda, ilköğretim
3 milyar 500 milyon lira, ortaöğretim ise 4 milyar liraya yükseldi. Yemek artı beslenme ücreti ise toplam 900 milyon lira oldu.
Cent Koleji: Yüzde 45 zam yaptı. Fiyatlar ilköğretimde 2 milyar 600 milyon lira ile
3 milyar 650 milyon lira arasında değişiyor. Ortaöğretim kısmında ise fiyatlar 3 milyar 950 miyon ile 4 milyar 350 olarak belirlendi. Yemek ücreti 900 milyon artı yüzde 17 KDV.
MEF Okulları: Geçen yıllarda ücertelerini dolar olarak alan MEF Okulları bu yıl ücretlerini Türk Lirası üzerinden belirledi. Geçen yıl ortalama 7 bin 500 dolar olan MEF Okulları'nda bu yıl anaokulu için 5.5 milyar artı 1.5 milyar yemek ücereti ve yüzde 8 KDV olarak açıklandı. MEF İlköğretim Okulu ise 6 milyar artı 2 milyar yemek ve KDV olarak belirlendi. Lise bölümünde ise 6 milyar ile 2 milyar 2250 milyon yemek ve artı KDV alınacak.
Doğan Koleji: Zam oranı yüzde 45 olarak belirlendi. İlköğretim 2 milyar 700 ile 2 milyar 900 milyon arasında değişiyor. Lise ise 3 milyar 600 milyon artı 600 milyon yemek ücreti.
Doğuş Okullar Grubu: Zam oranı yüzde 49. İlköğretim ücretleri 4 milyar 75 milyon ile 5 milyar arasında. Lise ücreti ise 6 milyar artı KDV. Yemek ücretleri ise 926 milyon artı KDV.