Özel okullar: İyi ama eksik

Özel Okullar Birliği yöneticisi Rüstem Eyüboğlu: Tasarı velileri rahatlattı, ama yatırımcının önünü tam olarak açmadı.
Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Bahattin Durmuş: İsabetli kararlar.
Özel Dershaneler Birliği yöneticisi Vedat Kölan: Sevindirici bir gelişme.
CHP'li Gazalcı: Sistem kökten değişir, sorunların halli özellerin insafına kalır.
Eğitim-Sen lideri Dinçer: Bu uygulamanın başlaması kamu okullarını bitirir.

İSTANBUL - Özel okul ve dershane sahipleri hükümetin tasarısını olumlu ama eksik buldu.
Türkiye Özel Okullar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Eyüboğlu: Tasarı velileri rahatlattı ancak yatırımcıların önünü tam olarak açmadı. Esas isteğim gelir vergisi, kurumlar vergisi, sigorta primlerinin indirilmesiydi, KDV kalkmalıydı. Tasarıda su, elektrik, doğalgaz gibi okulun bütçesini fazla sarsmayan konular işlendi. Adalet Bakanımızın yaptığı açıklamada sadece veliyi destekleyen birtakım güzel şeyler var. Bunları çok olumlu karşılıyoruz. Ama bu anlatılanlar okulları rahatlatmaz. Özel okulları rahatlatacak vergi muafiyetleri var.
Türkiye Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Bahattin Durmuş: Özel okulda okuyan her bir öğrenci devletten bir yük alıyordu. Bu anlamda doğru bir karar. Devlet de, özel de aynı hizmeti veriyordu, su ve elektirik faturalarının aynı tarifeye gelmesi de isabetli bir karar.
Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu üyesi Vedat Kölan: Bu taslaktaki maddelerle okulların maliyetleri düşecek, bu da veliye yansıyacak. Sevindirici bir gelişme.Eğitimciler bölündü
İSTANBUL - Özel okulların teşvik edilmesini öngören tasarı eğitim camiasını böldü.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: AKP, kamu okullarını devletin sırtında yük görüyor. Bu uygulamanın başlaması kamu okullarını bitirir. 'Öğretmenlere en az devlette çalışan emsalleri kadar para verilmesi' maddesi, devletteki öğretmenlerin özele geçişini tetikler. Sendika ve grev hakkı da tuzak. Sendikalı öğretmeni anında kapı önüne koyarlar.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu: Tasarıyla eğitimde kamu hizmeti anlayışının tümüyle yok edilmesi hedefleniyor. Tasarıda yer alan yeni teşvik ve kolaylıklarla market açar gibi okul açılmasına olanak tanınıyor.
Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu: Özel okulların teşviki geçici bir zaruret. Devlet okullarındaki sıkıntılar aşılana kadar teşvik sürmeli. Özel okula gitme şansı olmayanlar daha fazla eğitim imkânına kavuşacak.
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Petek Aşkar: Zaten Türkiye'de özel okullar realitesi var. Bunların geliştirilmesi gerekiyordu. Avrupa'da özel okulların eğitimdeki yüzdesi daha fazla.


    http://www.radikal.com.tr/7605967605960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.