Özel okullarda Kürtçe eğitimin önü açılıyor

Özel okullarda Kürtçe eğitimin önü açılıyor
Özel okullarda Kürtçe eğitimin önü açılıyor
Anadilde eğitim talebine yönelik önemli bir adım atılıyor. Hükümetin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağı düzenleme, özel okullarda Kürtçe eğitime imkân tanıyor. Uygulama, diğer diller için de örnek teşkil edecek. Çerkezce, Boşnakça ve Arapça eğitim veren özel okullar da açılabilecek

Radikal.com.tr - Anadilde eğitim talebine yönelik önemli bir adım atılıyor. Hükümetin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağı düzenleme, özel okullarda Kürtçe eğitime imkân tanıyor. Uygulama, diğer diller için de örnek teşkil edecek. Çerkezce, Boşnakça ve Arapça eğitim veren özel okullar da açılabilecek.

Zaman gazetesinden İsa Yazar’ın haberine göre, Hükümet, ‘çözüm süreci’ kapsamında önümüzdeki günlerde yeni bir paket açıklamaya hazırlanıyor. Pakette en dikkat çeken düzenlemelerden biri de anadilde eğitimle ilgili. Buna göre, özel okullar Kürtçe eğitim verebilecek. Bu amaçla bir dizi yasal değişiklik yapılacak. Anayasa’nın 42. maddesinde “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ifadesi yer alıyor. Bu maddeye ‘özel okullarda anadil dışında eğitim yapılabilir’ hükmü eklenecek. Değişikliklerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ), açılacak özel okullara Kürtçe eğitim izni verecek. Mevcut özel okullara da bu imkân tanınacak. Devlet okullarında ise Kürtçe ‘seçmeli ders’ olarak okutulacak. Bu arada yeni düzenleme diğer diller için de örnek teşkil edecek. Böylece Arapça, Boşnakça, Çerkezce gibi dillerde de özel okul açmak mümkün olacak.

Özel okullarda Kürtçeye izin verilirken belli bir süre Türkçe eğitim yapılması da şart koşulacak. Böylece bu okullara devam eden öğrencilerin Türkçe öğrenmesi sağlanacak. Eğitim dilinin Kürtçe olması dışında bu amaçla açılan özel okullar, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na tabi olacak. Anadilde eğitim talebine özel okul formülü, birçok alanda rahatlama getirecek. Öncelikle bu okulların öğretmen ve benzeri sorumluluğu okulu açanlarda olacak. Devlet, Kürtçe eğitim verecek öğretmen aramak zorunda kalmayacak. Öte yandan Kürtçe eğitim verecek özel okulların desteklenmesi de gündemde. Böylece bu okulların eğitim hayatına devam edebilmesinin yolu açılacak. Aksi halde bu okulların ekonomik darboğaza girebileceği, anadilde eğitim veren kurslar gibi kısa süre sonra kapanabileceği belirtiliyor.

Özel okullarda Kürtçe eğitim verilmesi, diğer diller için de örnek teşkil edecek. Seçmeli ders uygulamasında olduğu gibi düzenleme, yaşayan dil ve lehçeleri de kapsayacak. Böylece Kürtçenin yanı sıra Çerkezce, Boşnakça ve Arapça gibi diğer dillerde de okul açmak mümkün olacak. Ancak Kürtçe dışındaki dillerde böyle bir talep gelmesi beklenmiyor.

Kürtçe öğrenim ile ilgili ilk adım dil kursları ile atıldı. 2004 yılında açılmaya başlanan kurslar, yeterli talebi görmedi. Binlerce kişinin gideceği beklenen bu kurslara sınırlı sayıda talep geldi. Hem talebin az olması hem de ekonomik nedenlerle bu kursların pek çoğu kapandı. İkinci önemli adım ise Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması oldu. Bu eğitim-öğretim dönemi başında uygulamaya konulan düzenlemeyle MEB, Kürtçeyi de seçmeli ders yaptı. Ortaokul 5. sınıflarda verilmeye başlanan Kürtçe dersine de ilgi beklenenin altında oldu. İlk başta 24 bin öğrenci bu dersi seçerken daha sonra sayı 18 bine indi. Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulabilmesi için 10 öğrencinin tercih etmesi yetiyor. Buna rağmen talep sınırlı kaldı. Özel okullarda Kürtçe eğitime izin verilmesiyle birlikte benzer bir tablonun yaşanabileceği, bu kapsamda açılacak özel okulların pek ilgi görmeyeceği ifade ediliyor.


DEVLET, ÖĞRETMEN ARAMAYACAK
Anadilde eğitim talebine özel okul formülü, birçok alanda rahatlama sağlayacak. Öncelikle bu okulların öğretmen ve benzeri sorumluluğu okulu açanlarda olacak. Devlet, Kürtçe eğitim verecek öğretmen aramak zorunda kalmayacak. Kürtçe öğrenim ile ilgili ilk adım, dil kursları ile atılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113903411390344

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLET OLMAK - HARAYDIN

  Devlet olmanın derebeylikten farkını anlamayanın siyaset yapması bir ülşke için talihsizliktir. Devletseniz eğitim diliniz tek olmak zorunda. Devletseniz, din, mezhep kavim ve kabileleri eşit tutmak zorundasınız. Bu bir ortak parametreleri eğitim dili gibi kullanmakla olur iki farklılıkları yaşatarak olur. Derebeylik marifet se herkes kendi dil, din, mezhep, kavim kabilesine göre bir devlet olsun, böyle ilkelliğin 21.yy da taşınabileceğini sanmak nasıl bir cehalet? Her okulda isteyene istediği bir dilde bir ders okutmak insan olmanın şartı, ancak tamamen farklı dillerde eğitim devlet olmaktan vazgeçmenin şartıdır. ilkel derebeylikler kafasına geri dönmektir, medeniyet ve demokrasi filan değildir. Önce konuşana, türkü söyleyene ceza ver, sonra tamamen eğitim dili yap bunun insanca ortasını düşünebilmek için normal insan olmak yetmiyor mu? Önce dinsiz ve yobaz yetiştir sonra bunları birleştirmeyi akıl etme, bunun ortasını düşünmek niye imkansız. Niye İslam medeniyetinin mirası din ve fen ilimlerinin lisans ve üstü eğitimde birlikte okutulması(Afrasya Üniversitesi, Asya Afrika Avrupayı köprüsü Anadoluda, derslerin yarısı Türkçe, dersleri dört ayrı dilde zorunlu ders olarak okutan program) akla gelmezde dil fantezileri bu kadar önemsenir? Ayrışma ve çatışmanın temelini açmanın farkında olmamak neden marifet sanılır?

  Herşey özel - surrealist_tr

  Kendi ana dilleriyle eğitim yapmak isteyenler; madem devlet okullarında bu imkanı bulamıyorlar, eğitime katkı paylarını ve vergilerinin bir bölümünü de ödemesinler. Eğitim ve öğretim bir kamu hizmetidir,herkes eşit ve parasız faydalanmak zorundadır.Bir ulusa her türlü imkanı sunup diğerine paranla yap demek ayrımcılıktır.Aynı şey din ve mezhepler içinde geçerlidir.

  ... - pierre woodman

  Maalesef kimse çocuğunu göndermeyecek ve bu okullar iflas edip kapanacak. Ama önemli olan bu değil, anadilde eğitime imkan sağlandı mı? Sağlandı. Olay bitmiştir.

  şaka gibi - jooma

  hala kürtleri nasıl kandırırız derdindeler. bu zihniyetle nasıl barış gelecek.