Özel şampiyonlar

Özel Okullar Sınavı'na giren 21 bin adayın 3 bin 149'u başarılı oldu. Devlet okulları yüzde 14, özel okullar da yüzde 15'lik bir başarı oranı sergiledi.
Tüm soruları çözerek birinci olan Balıkesir Edremit'ten Mert Gümren, ikinci olan dört öğrenci ve üçüncülüğü paylaşan iki öğrenci Robert Lisesi'ni seçti.

DİYARBAKIR/ŞANLIURFA/İSTANBUL - Özel Okullara Giriş Sınavı'nda ilk üç arasına girerek Robert Lisesi'ni kazanan üç öğrenci, tek koşulla burada okuyabilir: Burs bulmak.
Özel Okullar Sınavı'nda Türkiye ikincisi olan dört öğrenciden biri, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Ballıca Köyü'nün Boztepe Mezrası'ndan çıktı. Şanlıurfa'daki Özel Çağlayan İlköğretim Okulu'nda burslu okuyan Orhan Erboğa, sınavda Türkiye ikincisi olduğunu dağda keçi otlatırken öğrendi.
Erboğa, müjdeyi mezraya gelen Okul Müdürü Alpaslan Kömürcü'den aldı. Robert Lisesi'ni kazanan, ancak yerine İzmir Fen Lisesi'ne gitmeyi düşündüğünü anlatan Erboğa, "Çok mutluyum. Sınav için çok çalıştım. Bu sonucu bekliyordum" dedi. Mezrada hayvancılık yapan Mehmet Erboğa'nın 10 çocuğundan ikincisi olan Orhan Erboğa, doktor olmayı hedeflediğini de söyledi.
Baba seyyar satıcı
Diyarbakır'daki Ortadoğu Koleji'nde burslu okuyan Kadir Girişken, Türkiye ikinciliğini paylaştı. Girişken, "Babam seyyar satıcı. Ben dördüncü sınıftan beri burslu okuyorum. Sınavda sadece sosyal bilimler bölümünde bir soru yapamadım. Onu da yapsaydım, birinci olacaktım. İlk tercihim Robert Lisesi. Gen mühendisi olacağım" dedi. Dört çocuklu baba Alaattin Girişken ise ailesini tespih satarak geçindirdiğini anlatırken oğlunu kutladığını, ama onu okutabilmek için maddi desteğe ihtiyacı olduğunu anlattı.
İkincilerden Buğra Baturay Akaslan da Robert Lisesi'ni tercih etmiş. Üsküdar Hasan Tan İlköğretim Okulunu bitiren Akaslan'ın babası makine mühendisi Kubilay Akaslan, Robert Lisesi'nin yol ve yemekle birlikte yıllık masrafının 20 milyar lirayı aştığına dikkat çekerek, "Biz de orada okumasını arzu ediyoruz. Ancak burslu olursa yollayabiliriz. Maaşımla ödemem mümkün değil" diye konuştu.
'İhtiyaç bursu veriyoruz'
Robert Lisesi yetkilileri ise Özel Okullar Sınavı'nda derece yaparak okullarını kazanan öğrencilere özel bir başarı burslarının olmadığını vurguladı. Yetkililer "Öğrencinin derece yapmasından ötürü başarı bursu vermiyoruz. Ama okulumuzun verdiği ihtiyaç bursu var. Bu burs için öğrencinin ailesinin geliri kriter olarak alınıyor. Kriterleri ise Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor" dedi.