Özelde Kürtçe yayına vize

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, özel radyo ve televizyonlara Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde yayın izni verecek. Kürtçe yayın için 12 başvuru mevcut.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Avrupa Birliği'nin önemli eleştiri başlıklarından biri olan anadilde yayın konusunda önemli bir adım atarak, TRT'nin ardından özel radyo ve televizyon kuruluşlarına da farklı dil ve lehçelerde yayın izni verme kararı aldı.
RTÜK'ün dün Zahid Akman başkanlığında yapılan basına kapalı toplantısında, 12 yerel radyo ve televizyonun Türkçe dışındaki dillerde yayın yapma talepleri ele alındı. Genelkurmay ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın 'güvenlik gerekçesi'yle düzenlemeye sıcak bakmamasına karşın kısa süre önce AKP'li ve CHP'li milletvekillerinin oylarıyla oluşturulan yeni RTÜK, belgeleri tamam olan kuruluşlara izin verme kararı aldı.
'Oybirliği'yle alınan karara göre, yayın kuruluşlarından, bölücülük ve dil eğitimi yapmayacakları, yayınların kültürel amaçlı olacağı konusunda taahhütname istenecek. RTÜK Başkanı Zahid Akman, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek gerekli koşulları yerine getiren ve yayın izni alan kuruluşları açıklayacak.
12 başvuru var
RTÜK'e Kürtçe yayın yapma izni almak için başvuran özel radyo ve televizyon kuruluşları şunlar:
"Siirt Metropol Radyo ve TV Yayıncılık, Reha Radyo ve TV (Şanlıurfa), Polo TV Radyo Yayın Yapım (İstanbul), Söz Radyo ve TV Yayın Yayıncılık (Diyarbakır), Aktüel Radyo TV Yayıncılık (Diyarbakır), Gün Radyo ve TV (Diyarbakır), Patnos Çağrı Yayıncılık (Ağrı), Batman Çağrı TV, Genç İmparator Basın Yayın (Malatya), Mina Basın Yayın (Ağrı), Emtaş Basın Yayın (Ağrı), Günışığı İletişim (İstanbul)."
TRT geçen yıl başladı
AB'ye uyum için yapılan düzenlemeyle TRT, Eylül 2004'te Kürtçe, Zazaca, Boşnakça, Arapça ve Çerkezce yayına başlamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7673387673380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.