Özelleştirme kavgası

Özelleştirme kapsamındaki Seydişehir alüminyum tesislerini almak isteyen firmaların temsilcileri fabrikaya gidince, işçiler direniş başlattı. 4 bin 500 polisle 900 jandarmanın müdahale etmesiyle çıkan olaylarda 18'i polis 66 kişi yaralandı. Temsilciler ayrılınca direniş bitti.

KONYA - Özelleştirme kapsamında bulunan Konya'nın Seydişehir ilçesindeki alüminyum tesislerinde işçiler, alıcı firmaların gelmesi üzerine direniş başlattı. Güvenlik güçlerinin müdahale etmesi üzerine çıkan arbedede 66 kişi yaralandı.
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından 'ihale şartnamesi' hazırlanarak 10 Haziran'da satışa çıkarılacak Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası'na talip olan 33 firmanın temsilcilerinin dün sabah tesislerde inceleme yapacağı haberini alan işçiler, harekete geçti. Önceki gece saat 24.00'te işbaşı yapıp dün sabah saat 08.00'de mesaisi dolan işçiler tesisleri terk etmezken gündüz vardiyasında işbaşı yapmak için gelen işçiler de onlarla buluşarak destek verdi. Bir süre sonra fabrika bahçesinde oturma eylemi başlatan 1500 işçi, firma temsilcilerinin altı minibüsle fabrikaya gelmesi üzerine slogan atmaya başladı. Alıcı firma temsilcileri idari bölüme alınırken, işçiler giriş kapısını kaynak yaparak kapattı.
Kadınlar bayıldı
Toplam 1500 polis ve 900 jandarma müdahale hazırlığı yaparken, 20 zırhlı araç ile 15 panzer de fabrika önüne getirildi. Gelişmeler üzerine, sabah saatlerinde fabrika kapısı önünde toplanıp yolu trafiğe kapatan işçi aileleri de eyleme geçti. Yaklaşık 500 kişilik grup, slogan atıp hükümeti istifaya çağırdı. Barikat kuran polis, grubun içeriye girmesini engellemek için cop ve panzerleri kullandı. Baygınlık geçiren beş kadın hastaneye kaldırıldı. Polis, jandarmanın da desteğiyle işçilerin yakınlarını fabrika önünden uzaklaştırdı.
Polis aynı anda fabrika içinde de işçilere müdahale etti. Ortalık savaş alanına dönerken polisler eylemcilere köpekleri saldırttı, biber gazı ve tazyikli su sıktı. Fabrikadaki bu arbede sırasında 48 işçi ile 18 polis yaralandı. Yaralılar, Seydişehir Devlet Hastanesi ile tesislerin içindeki Maden Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Firma yetkililerinin 13 bölümlük fabrikanın sadece haddane ve dökümhane bölümlerini gezip tesislerden ayrılmalarının ardından, işçiler de beş saat süren direnişi saat 13.00'te sona erdirdi. İşçiler, fabrikadan dışarı yürüyüp kapının önünde bekleyen aileleriyle bir araya geldi. Vardiyası olan işçiler ise işbaşı yaptı.
Çelik-İş Sendikası Seydişehir Şube Başkanı Muharrem Oğuz, işçilerin eyleminin sona erdiğini belirterek, "Bugünkü zafer, işçilerimizin zaferidir. Özelleştirmeye karşı bugün direndik yarın da direneceğiz" dedi.
'Şeriatçıya müdahale yok'
CHP Konya milletvekilleri Atilla Kart ile Nezir Büyükcengiz fabrikaya gelerek işçilere destek verdi. Kart, "Bugünkü direniş özelleştirme politikasında bir çığır açabilir" diye konuştu: CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ise dün Meclis'teki basın toplantısında şunları söyledi: "Bu karara direnmek isteyen işçilere, güvenlik güçleri biber gazı kullanarak kuşatma uygulamaktadır. Ankara'da Hizb-ut Tahrir örgütüne destek vererek şeriat çağrısı yapan gruba polis müdahele etmedi. Türkiye'nin ulusal değerlerini savunanlar düşman gibi görülüp zor kullanılıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini sorgulayanlara müsamahalı davranılıyorsa, bunun yanıtını öncelikle İçişleri Bakanı'nın vermesi gerekir."


    http://www.radikal.com.tr/7469797469790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.