'Özelleştirme'ye mahkemeden ret

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), kapatılma kararının uygulanacağı gün mahkemenin yürütmeyi durdurduğu SEKA İzmit İşletmesi'yle ilgili olarak Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), kapatılma kararının uygulanacağı gün mahkemenin yürütmeyi durdurduğu SEKA İzmit İşletmesi'yle ilgili olarak Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak mahkeme ÖİB''nin yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itirazı reddetti.
Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK), kapatılmasına karar verdiği SEKA İzmit İşletmesi ile ilgili yargı süreci, yeni bir aşamaya geldi. Fabrikanın kapatılacağı 27 Ocak Perşembe günü, Ankara 9. İdare Mahkemesi, ÖYK'nın kapatma kararının yürütmesini, 'davalı idareden savunma alınıp yeniden bir karar verinceye kadar' durdurmuştu. ÖİB dün, Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin kararına itiraz için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak başvuru reddedildi. Artık, dava sonuçlanana kadar kapatma kararı uygulanmayacak. Öte yandan fabrikanın kapatılmamasını isteyen işçilerin 16 gündür sürdürdüğü eylem devam ediyor. İşçiler ne olursa olsun tesisi terk etmeyeceklerini söylüyor.