Özgecan cinayeti davasında karar bekleniyor

Özgecan cinayeti davasında karar bekleniyor
Özgecan cinayeti davasında karar bekleniyor
Özgecan Aslan'ı "kaçırarak alıkoymak, cinsel saldırıda bulunmak ve canavarca hislerle öldürmek" suçlarından haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen 3 sanığın yargılandığı davada bugün üçüncü duruşma yapılacak

RADİKAL - Aslan ailesinin avukatı Sevim Küçük, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada kararın açıklanabileceğini belirterek "İndirim uygulanmayan, örnek bir karar çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Türkiye'yi sarsan Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan cinayetinin failleri olarak yargılanan dolmuş şoförü Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. İkinci duruşmaya SEGBİS yoluyla katılan 3 sanık bu duruşmada mahkeme salonunda olacak.

Habertürk'ten Beycan Üçkardeş'in haberine göre önceki duruşmada savcı Mehmet Dilan, 3 sanık hakkındaki son mütalaasını vermiş ve 3 sanığın da ‘canavarca hislerle' öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını talep etmişti. Savcı Dilan ayrıca Suphi Altındöken'in ‘Cinsel saldırıya teşebbüs ve alıkoyma', Fatih Gökçe'nin ise ‘Cinsel saldırı' suçundan cezalandırılmasını, 3 sanığa verilecek cezalarda indirim yapılmayıp cezaların en üst sınırdan verilmesini de talep etmişti.

Aslan ailesinin avukatı Sevim Küçük, savcılığın talebini olumlu bulduklarını söyledi. Küçük, "Türkiye'de ne yazık ki kadın cinayetlerinin ardından açılan davalarda sanıkların aldıkları cezalarda çeşitli nedenle indirim uygulanıyor. Bu davada 3 sanık içinde herhangi bir indirimin uygulanmamasını, cezaların en üst sınırdan verilmesini umut ediyoruz. İndirim uygulanmayan, diğer kadın cinayetleri davalarına da örnek olacak bir karar çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Küçük, savcılığın mütalaasında katılmadıkları noktanın ise sanık Suphi Altındöken hakkında ‘cinsel saldırıya teşebbüs' suçlamasıyla ceza talep edilmesi olduğunu söyledi. Suphi Altındöken'in cinsel saldırıya teşebbüs suçundan değil, cinsel saldırı suçundan ceza alması gerektiğine işaret eden Küçük, "Suphi Altındöken'in cinsel saldırısının teşebbüs aşamasında kalmadığı, cinsel saldırının gerçekleştiği konusunda ciddi deliller var. Bunları mahkemede de dile getirdik. Suphi Altındöken'in bacağının arkasında ve sırtında tırnak izleri var. Deliller ve anlatımlar şunu gösteriyor: Her iki sanık cinsel saldırı olayını birlikte gerçekleştirdiler. Cinsel saldırının belli olmaması için de genital bölgeyi yaktıkları otopsi raporlarından anlaşılıyor. Bu nedenle, Suphi Altındöken'in en üst sınırdan, en yüksek cezayı alması için cinsel saldırı teşebbüsünden değil, cinsel saldırı suçundan ceza alması gerekiyor" ifadelerini kullandı.