@ismailsaymaz

Özgecan soruşturmasında avukat krizi

Özgecan soruşturmasında avukat krizi
Özgecan soruşturmasında avukat krizi
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlıları için kimse avukatlık yapmak istemeyince sorgu çıkmaza girdi. İlçe Jandarma Komutanı Yavuz Bulut, Mersin Barosu'na yazı yazarak, soruşturmanın resmi olarak tamamlanabilmesi için avukat tahsis edilmesini istedi. Akşam saatlerinde, yargının kilitlenmesini önlemek amacıyla baro, avukat görevlendirince kriz aşıldı. Zanlılar adliyeye sevkedildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan cinayetine karışan zanlılardan birinin sorgusunda hiçbir avukat görev yapmak istemeyince soruşturma çıkmaza girdi. Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Yavuz Bulut, Mersin Barosu’na yazı yazarak, zanlılardan Necmettin Altındöken’e ısrarla talep edilmesine karşın baro tarafından avukat gönderilmediğini bildirdi. Özgecan Arslan'ın cinayet zanlıları, yaşanan avukat krizinin sonlandırılmasının ardından adliyeye sevk edildi.

SORUŞTURMANIN TAMAMLANMASI İÇİN...

Jandarma Komutanı Bulut, soruşturmanın resmi olarak tamamlanabilmesi ve savcılığa sevk işleminin bitirilebilmesi için acilen avukat atamasının yapılmasını istedi.

Bu yazı üzerine Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, baro olarak toplantı yaptıklarını belirterek, “Yarın sabah 15.00’e kadar gözaltı süresi bulunuyor. Kendisine avukat tahsis edilmesi gerekiyor. Avukat tahsis edilmesi kararına baro olarak direnmeyi düşünüyoruz ancak, saldırgan avukatsız olarak sorguya çıkarılamaz, bu ihtimal üzerine de düşünüyoruz” dedi.

BARO AVUKAT GÖREVLENDİRDİ

Jandarmada sorguları yapılan zanlılardan minibüs şoförü Suphi Altındöken ile kendisine yardımcı olan arkadaşı Fatih Gökçe'nin sorgusunda avukat bulunurken, Necmettin Altındöken ifade verirken avukat bulunmadı. Sorguya gelen iki avukattan birinin zanlının yakını olduğu, diğerinin de baro nöbet sistemi tarafından otomatik görevlendirilip gittiğinde olayın içeriğini öğrendiği kaydedildi.

Necmettin Altındöken'in sorgusunda bulunmayı avukatlar kabul etmeyince, zanlıların adliyeye sevkinde sorun yaşandı. Tarsus'ta nöbet çizelgesinde olan hiç bir avukat Necmettin Altındöken'in sorgusuna gitmek istemedi. Bunun üzerine sorunu çözmek için Mersin Barosu Yönetim Kurulu toplantı yaptı. Toplantıdan 'yargının kilitlenmesini önlemek' için bir avukatın görevlendirilmesi kararı çıktı.

ZANLILAR ADLİYEDE

Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebiyle Mersin Barosu, şüpheli Necmettin Altındöken için avukat tahsis etti. Saat 21.30 sıralarında İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan çıkartılan zanlılar, polis ve jandarma tarafından güvenlik çemberine alınan Tarsus Adliyesi'ne getirildi.


  http://www.radikal.com.tr/129397412939743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AH BU BIZIM AVUKATLAR! - Equalizer001

  RADIKAL: ?Akşam saatlerinde, yargının kilitlenmesini önlemek amacıyla baro, avukat görevlendirince kriz aşıldı.? Islenen suc ne kadar vahsice olursa olsun Mersin Barosu avuklari ?bu sucluyu savunmayiz? demekle hadlerini asmislardir. Vazifeleri sucluyu ve sucsuzu savunmak olan avukatlarimizin Yargic cubbesini giyerek mahkemeden once karar vermeye kalkismalari, devletimizin akli selim avukatlar yetistiremediginin kantidir. Siz avukata cubbe giydirir, savciyi yargicin yanina oturtursaniz her ikisine de yargiyi manupule etme ve hadlerini asma firsati vermis olursunuz. Bu baglamda; Adalet Bakanligi, duygularina yenilerek ?bu sucluyu savunmam? diyen avukatlarin hadlerini bidirmezse, tum Turkiye vatdaslarinin suc isleme ozgurlugunu tehlikeye atmis ve adil yargilanma ozgurluklerini ellerinden almis olacagini idrak etmesi gerekir.

  - user385839

  Avukat nihat doğan olsun.resmen olmasada savunuyor zaten.

  İdam edilsin - vesileabla

  Ölüm korkusu caydırıcı olur diye düşünenlerdenim İdam Ülkemizdeki pislikleri en iyi temizleme aracıdır İdam kurtulma umudu'da şansıda olmadığından sapık Hain diye bir şey olmayacaktır bu canavarı savunma cesareti gösterecek Avukat çıkmaz inşallah cıkar'isede yazık olur kariyeri sıfırlar hiç bir Avukat kazanamıyacağı davayı üslenmek istemez