Özgecan'ın katili mahkemede ifade değiştirdi

Özgecan'ın katili mahkemede ifade değiştirdi
Özgecan'ın katili mahkemede ifade değiştirdi
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı hunharca katleden Suphi Altındöken, jandarmada, cinayeti tüm ayrıntılarına kadar anlatırken, mahkemede bazı konuları inkar etti. Mahkemede ifadesinin bir bölümünü değiştererek, "tahrik" hükümlerinden yararlanmanın altyapısını oluşturmaya çalışan zanlının, babasını korumaya çalışması da dikkat çekti.

RADİKAL - Özgecan Aslan cinayetinde katillerin ifadeleri kan dondurdu. Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’a tecavüz etmek isteyen, genç kız direnince de vahşice öldüren Suphi Altındöken, tutuklandığı mahkemede ifadesini değiştirerek, “tahrik” hükümlerinden yararlanmanın altyapısını oluşturmaya çalıştı.

Milliyet ’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, mahkemede ifadesinin bir bölümünü değiştirmekle birlikte, vahşeti gizleyemeyen Altındöken, karakoldaki ifadesinin aksine, tecavüze yeltenmediğini, levye ile Özgecan’a vurmadığını, kısa yoldan gitmek isteyince önce Özgecan’ın kendisine vurduğunu ve biber gazı sıktığını söyledi. Altındöken, bunun üzerine vurduğunu, yerdeyken defalarca tekmelediğini söylediği Özgecan Aslan’ı, arkadaşı Fatih ’in “işini bitir” demesi üzerine boynundan defalarca bıçakladığını, ellerini ise yine arkadaşının verdiği akılla henüz hırıltılar çıkartıp öksürürken kestiğini ifade etti.

“Cinsel ilişki” amacı olmadığını, cinayeti planlamadığını kaydeden Altındöken, babasını Özgecan’ı yaktıkları aşama dahil her aşamada korumaya çalışırken, arkadaşının ise babasının “hastaneye götürelim” teklifine rağmen cinayetin işlenmesini istediğini anlattı. Ancak ifadelerdeki çelişkiler hem işbirliğini, hem gözaltına alındıktan sonra ifadesini yeniden kurguladığı anlaşılan Altındöken’in tüm eylemlerini ortaya koydu.