Özgecan'ın katiline kastrasyon uygulanabilir

Özgecan'ın katiline kastrasyon uygulanabilir
Özgecan'ın katiline kastrasyon uygulanabilir
Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Suphi Altındöken'e kastrasyon tedavisi uygulanabileceği belirtildi. Kastrasyon nedir? Yasal olarak Türkiye'de hadım var mı? soruları da birinci elden yanıt buldu?

RADİKAL - Özgecan Aslan cinayetinde Suphi Altındöken’e verilecek ceza için idam ve hadım etme tartışılırken, mevcut yasa ile tedaviye dönük doktor raporu üzerine faile kastrasyon (kimyasal yollarla cinsel gücün yok edilmesi) yapılabileceği ortaya çıktı.

Esra Yazdıç Demir'in Habertürk'te yayımlanan haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle: 


Yasal olarak hadım Türkiye ’de var mı?
2009’da Meclis’e Alev Dedegil’in verdiği ve sonra kadük olmuş bir teklif bu. Sonra ben bakan olunca Alev Hanım’la gerekli görüşmeleri yaptık ve bu bir tasarıya dönüştü. O şekilde geçen yıl haziran ayında yasalaştı. Orada bir yanlış ifadelendirme var. Kastrasyon tüm dünyada bir ceza yöntemi olarak değil bir tedavi yöntemi, toplumu koruma yöntemi olarak kullanılır. Faili tedavi, toplumu failden koruma şeklinde. Tıbbi bir yöntemdir. Tıbbi bir gereklilik olduğu tespiti ile uygulanabilir. Kastrasyon, yani o ilaçlar uygulandığı sürece etkilidir. İlaçlar kullanılmadığında kişi eski haline döner.

Özgecan’ın failine kastre uygulanabilir o zaman değil mi?
Uygulanır mı uygulanamaz mı bilemeyiz. Bakın bu yasada odak noktası kişinin tıbbi gerekliliklerle bu şekilde tedavi edilmesidir. Başka saiklerle, hunharca hislerle mi bunu yaptı, bunu bilmiyoruz. Bu ancak doktor raporu ile tespit edildikten sonra uygulanabilir.