Özgecan'ın öldürüldüğü minibüs gezici kütüphane olacak

Özgecan'ın öldürüldüğü minibüs gezici kütüphane olacak
Özgecan'ın öldürüldüğü minibüs gezici kütüphane olacak
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın içinde vahşice öldürüldüğü minibüsü alan iş adamı Ayhan Kara, "Özgecan Aslan Gezici Kütüphanesi" olarakr kullanacakları açıkladı.

RADİKAL- Türkiye 'yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayetinin yaşandığı minibüs geçen hafta Hatay'da ortaya çıkmıştı. Minibüsü satın alan S.K. minibüsü bilmeden aldığını söylemişti ve  tepkiler üzerine elinden çıkaracağını açıklamıştı. S.K.'nin minibüsü Hatay'da adamı ve Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara'ya sattığı ortaya çıktı. İş adamı Kara  ise üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü minibüsün, “Özgecan Aslan Gezici Kütüphanesi” olarak kullanılacağını açıkladı. 

TRAFİĞE ÇIKMAYACAK 

Kara, ofisinde düzenlediği basın toplantısında, Hatay'da bir kişiden satın aldığı minibüsü, cinayete, katliama ve acıya sahne olduğu için bir daha trafiğe çıkmaması amacıyla Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelenler tarafından kötülük üzerine yazılan mektuplarla kalabalık ortamda yakılmasını düşündüğünü söyledi.

Özgecan'ın öldürüldüğü minibüsün yeni görevi...

BABASINA SORMUŞLAR

Eyleminin istismar edilmemesi için Özgecan'ın ailesinin fikrine de başvurduğunu belirten Kara, şunları kaydetti:“Özgecan'ın babası, 'Kötülüğe kötülükle, karanlığa karanlıkla cevap vermeyelim. Bu aracı güzel bir amaç doğrultusunda kullanalım' dedi. Ben de bu fikri dostlarımla yaptığım istişareden sonra olgunlaştırdım ve minibüsün, gezici çocuk kütüphanesi olmasına karar verdim. Özgecan, cehalete kurban gitti. Ben öyle düşünüyorum. Türkiye'de ciddi eğitim problemi var. Bunun tek çözümü var, o da eğitim. O anlamda bana göre eğitsel bir amaçla kullanılmalıydı. Cahil insan, başkalarının gözüyle görür, kulağıyla dinler, ağzıyla konuşur. Biz insanlarımızı, çocuklarımızı eğitelim, özgür irade sahibi olsunlar istiyoruz. Eminim ki kalem, fırça, müzik aleti tutan eller silaha sarılmaz. Bu bağlamda minibüsü eğitsel amaç için kullanma fikri ön plana çıktı. Çocuklar okusun, Özgecanlar ölmesin. Minibüsümüzü gezici kütüphane olarak dizayn edeceğiz.”

' KİTAP VE İYİMSERLİK DAĞITACAK'

Kara, minibüsün başta Hatay olmak üzere Türkiye'nin çeşitli kentlerini dolaşarak, çocuklara kitap, iyimserlik dağıtacağını, zihinlerden karanlığı sileceğini ve Özgecan'ın anısını yaşatacağını vurguladı.

Özgecan burada yakılmış: Çakmak ve bıçak!

Özgecan'ın katil zanlılarından yeni ifadeler

Özgecan'ın katil zanlısının eşi o geceyi anlattı 

Özgecan Aslan'ın son görüntüleri ortaya çıktı

Özgecan'ın babası: Kızımın öldürülmesi bir ülkeyi uyandırdı