Özgür Alakır'dan ilk kare

Özgür Alakır'dan ilk kare
Özgür Alakır'dan ilk kare
2 yıllık hukuk mücadelesi sonucunda Alakır Vadisi'nde su kaynağı yakınında yapılan HES'in kapakları açıldı. Alakır yeniden 'özgür'ce akmaya başladı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya Alakır Vadisi’ndeki Kürce HES’te yaklaşık 2 yıldır süren çevre mücadelesi sonucunu verdi. Tek bir HES için farklı isimler adı altında 3 adet ÇED gerekli değildir raporu alan Dedegöl Enerji’ye karşı Alakırlı çevrecilerin açtığı davada, mahkeme son olarak 5 Aralık 2012’de ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermişti. Alakır Nehri Kardeşliği Platformu’nun başvuruları neticesinde, valilik yetkilileri önceki gün baraja giderek mahkeme kararını uyguladı. Vadideki suyu tutan ve yüksekliği 4-5 metreyi bulan kapaklar açıldı. Alakır Vadisi yeniden suya kavuştu. Şirket yürütmeyi durdurma kararlarına itiraz etse de başvurusu reddedildi. Alakırlılar 7 Mart’taki duruşmada projenin esastan iptal edilmesini bekliyor.
Vadide yaşayan Birhan Erkutlu, “Biz tamamen barajlara karşı değiliz. İlk yapılan iki baraj çevreye zarar vermiyor. Ancak tüm potansiyel zaten kullanılıyor. Kürce HES ise mevcut barajların daha da yukarısına, suyun kaynağına yapılmak isteniyor. Buna karşı bir mücadele başlattık. Sonuna kadar da devam edeceğiz. Vadinin suyunu tutacaklar diye gece gündüz kontrollerimizi yapıyoruz” dedi. Vadide 8 HES projesi mevcut. Bunların ikisi 1970’li yıllarda tamamlanmış, elektrik üretimi yapıyor. Geri kalan 6 projeden 4’ü henüz inşaat faaliyetlerine başlamadı. 2 HES için ise büyük bir hukuki mücadele yürütülüyor.