Özgür internette nal topluyoruz!

Özgür internette nal topluyoruz!
Özgür internette nal topluyoruz!
2013 İnternet Özgürlüğü raporunda kısmen özgür olarak anılan Türkiye; Libya, Nijerya, Uganda ve Bangladeş gibi ülkelerin gerisinde.

Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre Amerikan düşünce kuruluşu Freedom House’ın yayınladığı “2013 İnternet Özgürlüğü” raporunda Türkiye sanal dünyada 'kısmen özgür' ülkeler arasında yer aldı. 60 ülkede 1 Mayıs 2012-30 Nisan 2013 arasındaki gelişmeler izlenerek hazırlanan raporda Türkiye 38. sırada... 
Rapora göre bu sıralama ile Türkiye; Filipinler, Gürcistan, Kenya, Nijerya, Angola, Uganda, Kırgizistan, Tunus, Libya, Kamboçya, Ruanda ve Bangladeş gibi ülkelerin gerisinde kaldı. Listenin başında İzlanda ve Estonya yer alırken İran sonuncu oldu.

“30 BİN SİTE KAPATILDI”
Türkiye, ‘erişim engeli’, ‘içerik konusundaki kısıtlamalar’ ve 'kullanıcı haklarının ihlali' bakımından yapılan genel değerlendirmede 100 üzerinden 49 puan aldı. 2012’de 46 puan alan Türkiye’nin dikkat çekici bir gerileme içinde olduğu belirtildi. Rapora göre 74 milyonluk Türkiye’nin yüzde 45’i interneti aktif kullanırken, yaklaşık 30 bin sitenin Türk devletince kapatıldığı ifade edildi.

FAZIL SAY DA RAPORDA

AİHM’in bir Türk internet kullanıcısının lehinde karar vererek, Türkiye’yi Google’ın sitelerine erişimi engellediği için mahkum ettiğinin hatırlatıldığı raporda, attığı Tweet’lerden ötürü Fazıl Say ve Sevan Nişanyan’a verilen tecilli hapis cezalarına da yer verildi. Gezi Parkı olayları sırasında hükümet yetkililerinin sosyal medyaya karşı yaptığı açıklamalar da raporda yer buldu. Raporda internetteki paylaşımların cezalandırılması için terörle mücadele yasası ve diğer ceza yasalarının kullanıldığına dikkat çekildi.


  http://www.radikal.com.tr/115460311546032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  lgbt içerikli siteler - draguerilla_

  2007'den beri lgbt içerikli sitelerin birçoğu kapalı, devlet sansürüyle karşı karşıya. üstelik bu sitelerin kapatılması için içlerinde eşcinsel ve/veya transseksüel kelimelerinin geçmesi yeterli. açık olanlarının birçoğu 18 yaş uygulamasına takılan bu sitelerin illa erotik veya pornografik içeriğinin olması da gerekmiyor. göz göre göre eşcinsellik türkiye topraklarında yasaklanıyor.

  bu demek oluyor ki - pispor

  Türkiye eğitim sosyal yaşamda geriye gidiyor bu gidişte kapanmadır radikalleşmedir bu da ılıman İslam dan şeriatçı gerici yobaz bir İslam a doğru atılan adımlardır büyük bir ayıp nijeryanın Libya ve uganda nın da gerisinde olmak