'Özgürlük paketi' hızlandı

Başbakanlığa sevkinin üzerinden haftalar geçen mini demokrasi paketine Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Başbakanlığa sevkinin üzerinden haftalar geçen mini demokrasi paketine Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk dışında başka bakanlar da imza vermeye başladı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, düşünce özgürlüğü sınırlarının genişletilmesini amaçlayan ve TCK 312 ve 159 ile TMY 7 ve 8. maddelerini değiştiren, AİHM sonrası yeniden yargılamayı olanaklı kılan ve gözaltı süresini dört güne indiren yasa tasarısıyla ilgili gelişmeler olduğunu açıkladı.
Türk, "İlk imzayı ben attım. Ayrıca ben, kendisine vekâlet ettiğim dönemde Milli Eğitim Bakanı'nın yerine de imza atmıştım. Tasarıya başka bakanların da imza vermeye başladıklarını öğrendim" dedi.
"MHP'li bakanlardan imza veren veya itiraz eden var mı?" sorusuna Türk, "Bana doğrudan karşı olduğunu açıklayan yok. MHP'li bakanlardan imza veren var mı bilmiyorum.
İmzalar bayram sonrası tamamlanabilir" yanıtı verdi.
Bir yeni suç daha
Türk, tasarıda TCK 312 ve TMY 8. maddede aynı şekilde 'kamu güvenliğini tehdit etme' eşiğinin kabul edilip cezaların ilk taslaklara göre düşürüldüğünü anlatırken de şu bilgiyi verdi: "312'ye bir de ek var. Halkın bir kesimini aşağılamayı açıkça suç haline getiriyoruz, bunu ayrı bir fıkra olarak düzenledik. Yeni durumda halkın bir kesimini hedef alan aşağılayıcı, küçük düşürücü açıklamalar da 312 kapsamında suç haline getiriliyor."