'Özgürlük paketi' Meclis'te

ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TBMM'de kabul edilen Anayasa değişiklikleri paralelinde AB...

ANKARA - ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TBMM'de kabul edilen Anayasa değişiklikleri paralelinde AB Genel Sekreterliği'nce hazırlanan ve ikisi CMUK'ta değişiklik öngören sekiz ayrı yasa taslağını, TBMM Başkanı Ömer İzgi'ye iletti. Taslaklar, Anayasa değişikliği paketini hazırlayan Uzlaşma Komisyonu'nda ele alınacak.
Mesut Yılmaz, AB Genel Sekreterliği'nin hazırladığı uyum paketine 'Hak ve özgürlükler
paketi' adını verdiklerini ve bunların da uzlaşma içinde çıkarılacağını söyledi.
ANAP Genel Başkanı Yılmaz dün, önce partisinin başkanlık divanını toplayarak Anayasa değişikliğiyle birlikte çıkarılması gereken uyum yasalarını değerlendirdi. Yılmaz, ardından da Devlet Bakanı Nejat Arseven ile birlikte TBMM Başkanı Ömer
İzgi'yi ziyaret edip, hazırladıkları paketi verdi.
'Uzlaşma umuyoruz'
ANAP lideri, Anayasa değişikliklerinin hayata geçirilmesi için çıkarılması gereken uyum yasaları konusunda da çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Hak ve özgürlükler adını verdiğimiz bu uyum yasa tasarıları, sekiz yasada değişiklik öngörmektedir. Umuyorum ki aynı Anayasa değişikliklerinde olduğu gibi, bu uyum yasalarını çok geniş bir uzlaşmayla gerçekleştirme imkânı bulacağız" dedi. Yılmaz, 'hak ve özgürlükler' paketini, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere de sunacaklarını ifade etti.
Değiştirilecek yasalar
Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre uyum paketi içinde şu yasalar var:
"Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Yasası, Ceza ve Muhakemeleri Usul Kanunu (iki değişiklik), Polis Vazife ve Salahiyet Yasası, Devlet Güvenlik Mahkemesi Yasası, Hukuk Muhakemeleri Usulü Yasası ve İdari Yargılama Usulü Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik."