Özgürlük 'pişti' oldu

Dilekçeyle başvurdu
İzmir Foça'daki Yeni Köy'de oturan M.M. kendisine gelen mektupların köy kahvesindeki pişti masasına bırakıldığını belirterek Başbakanlığa dilekçe yazdı: "Bu nasıl hizmet anlayışı? Posta İdaresi'nce aldatılan Türk köylüsünün hakkını kim arayacak?"
Suçlu muhtarmış
İnsan Hakları Kurulu, üzerinde adres olmayan mektupların muhtara verildiğini, muhtarın da mektupları kahveye bıraktığını tespit etti. Kurul, "Mektuplar elden verilmeli" diyerek muhtara uyarı cezası verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Vatandaşların 'hak arama' bilinci yükseliyor. İzmir'in Foça ilçesine bağlı Yeni Köy'de oturan M.M., 'kendisine gelen mektupların köy kahvesindeki pişti masasına bırakıldığı' şikâyetiyle ilçe insan hakları kuruluna yaptığı başvurudan sonuç aldı. Başbakanlık, mektupların herkesin göreceği şekilde pişti masasına bırakılmasının, haberleşme özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi.
M.M., Foça İnsan Hakları Kurulu'na yaptığı başvuruda, mektuplarının köy kahvesindeki pişti masasına bırakılmasından duyduğu sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Köye gelen mektuplar, ya köy muhtarına ya da köy kıraathanesindeki pişti masası üzerine deste halinde bırakılıyor. Herkes gelip, seçip alsınmış. Böyle bir dağıtım sistemi ihlaldir, hakça değildir. Buna, hizmet demek bin şahit ister... Günü birlik alıcısına ulaşması gereken haberi, Türkiye posta idaresi, Türk köylerine ancak gecikmeli, haftada bir defaya mahsus olmak üzere getirir. Onu da pişti masasına bırakıp, gider. Posta idaresince bu şekilde aldatılan Türk köylüsünün haklarını kim veya kimler koruyacaktır. Bu hakların korunmasında geç kalınmadı mı, acaba?"
Muhtar uyarılacak
Şikâyeti inceleyen kurul, M.M.'yi haklı buldu, ancak kendi ismine yazılan mektuplarda açık adres yazılmadığı için mektupların postacı tarafından köy muhtarına bırakıldığını tespit etti. Muhtarın da, mektupları kahvedeki pişti masasına bırakarak sahiplerinin görmesini sağlamak istediği belirlendi.
Zarfların üzerinde açık adres bulunmadığı için muhtarın kendisine bırakılan mektupları, köydeki vatandaşa elden teslim etmek zorunda olduğu kanaatine varan kurul, muhtarın bu görevini yerine getirmeyerek 'haberleşme özgürlüğünü ihlal ettiğine' ve uyarılmasına karar verdi.
Elden teslim...
Kurul, 'uyarı' kararını, "Kişiye özel mektupların, zarfın üzerinde açık adres yazılmazsa köy muhtarınca elden teslimat şarttır. Posta Dağıtım Hizmetleri Yönetmeliği ve Posta Tüzüğü bunu gerektirir" diye gerekçelendirerek, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na bildirdi.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı da bu uyarı kararını onayladı ve köy muhtarının uyarılması için gerekli yasal işlemi başlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7414767414760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.