Özgürlük savaşçısı

Myanmar insan hakları ihlalleri bakımından dünya ikincisi. Askeri cuntayla yıllardır mücadele eden 1991 Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi bir yıldır ev hapsinde tutuluyor. Suu Kyi'nin serbest kalması için tüm dünyada kampanyalar düzenleniyor.

İSTANBUL - Myanmar (Burma), yaklaşık 39 yıldır askeri diktatörlükle yönetiliyor.
27 Mayıs 1990'da düzenlenen, son 30 yılın ilk 'demokratik' seçimlerinde, bir yıl önce askeri cuntanın ev hapsine aldığı Aung San Suu Kyi liderliğindeki Ulusal Demokrasi Birliği oyların yüzde 80'ini toplamasına karşın iktidara getirilmedi. Ülkenin önemli
okulları, öğrenci muhalefeti nedeniyle 10 yıldır kapalı. Ekonomisi ise askerlerin pirinç üretimini artırmaları için seçtiği 50 girişimcinin elinde. Dünyanın en büyük kereste ihracatçısı olan, yeşim, yakut, inci, safir gibi nadir bulunan değerli taşların çıkarıldığı, verimli topraklara, kara sularında petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip ülkede uyuşturucu trafiği de dahil kilit sektörler orduya bağlı. Askerler sivil yandaşlar kazanmak için Dayanışmayı Geliştirme Dernekleri Birliği'ni kurdu. Bu derneklerin 11 milyon üyesi olduğu söyleniyor.
İnsan hakları ihlalleriyle ünlü ülkede fuhuş ve AIDS büyük sorun. Burmalıların demokrasi özlemi ise 1991'de Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Aung San Suu Kyi'ye duyulan sevgide ifadesini buluyor. Burma ordusunun 10 yıllık icratıyla ülkeyi, insan hakları ihlali açısından Cezayir'den sonra dünya ikinciliğine taşımasında, Suu Kyi ve yandaşlarına yönelik baskılar da etkili oldu. Suu Kyi, Burma'yı 1948'de bağımsızlığa kavuşturan General Aung San'ın kızı. (Dış Haberler)