'Özgürlük zaman alır'

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, akıbeti tartışma yaratan düşünceye özgürlük tasarısının halen Başbakanlık'ta...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, akıbeti tartışma yaratan düşünceye özgürlük tasarısının halen Başbakanlık'ta bulunduğunu,
geri çekilmesinin söz konusu olmadığını yineledi. Ancak Türk, "Bunlar hassas konular, tabii yeniden değerlendirilebilir, yasalaşması zaman alabilir" dedi.
'MGK'da ele alınmadı'
Türk, önceki gün TCK 312. madde değişikliğine
MGK'nın karşı çıktığı, bu nedenle tasarının geri çekileceği haberlerini şöyle değerlendirdi: "Tasarı bakanlığımızca, Bakanlar Kurulu'nun imzasına sunulmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Yeni bir gelişme veya tasarının geri çekilmesi söz konusu değil. Konu MGK'da ele alınmadı. Ayrıca tasarıda TCK 312 ve 159, TMY 7 ve 8. maddeleriyle korunan değerler yine korunmakta. Ülke bütünlüğü ve cumhuriyetin temel niteliklerini tehlikeye atmadan ifade özgürlüğünü genişletme çabasındayız."
Bakan Türk daha sonra Radikal'e, "Ben ele aldığım konuyu takip ederim. Tasarıyı hazırlayıp Başbakanlığa sundum, görevimi yaptım. Ancak yasalaşması zaman alabilir. Biliyorsunuz daha önce Terörle Mücadele Kanunu'ndaki değişiklik, ancak dört ayda geçebildi, burada da sabırlı olmak lazım" açıklamasını yaptı.
"Tasarının imzaya açılması gecikti mi, koalisyon ortağı partilerden itiraz mı var, bu durumda geri çekme ve yeniden düzenleme sözkonusu olabilir mi?" sorularını ise Bakan Türk şöyle yanıtladı:
"Bu tasarı AB'ye uyum yasaları çerçevesinde çok önemli, çıkmalı. Çünkü yoğun bir sürece girdik. Ben tasarıyı sevk ettim ama, partiler arasında diyalog bitmiyor. Her zaman yeniden görüşülebilir. Tasarıyı geri çekme yok ama, değerlendirilebilir. Tasarının özü ruhu değişmez ama, makul dengeli yeni bazı değişiklikler olabilir."
Türk, gözaltı süresinin dört güne indirildiği
tasarıda, AİHM' den mahkûmiyet halinde Türkiye'de yargılamanın iadesi veya yenilenmesi yoluna gidilmesine olanak sağlayacak düzenleme bulunduğunu belirtti. Türk, bunun nasıl işleyeceğini şöyle açıkladı:
AİHM'den sonra yargı
"AİHM, temyiz mahkemesi değil. Dolayısıyla Türkiye'de iç hukuk yolları tüketildikten sonra AİHM'ye başvurulur ve haklı görülürse AİHM tazminata hükmeder. Bunun dışında iç hukukta verilen karar, orada temyizle bozulmaz. Ancak bazen, hükmedilen maddi-manevi tazminat, uğranılmış haksızlığı gidermeye yeterli olmayabilir. İşte bu durumda yargılamanın iadesi veya yenilenmesi olabilir. Ancak bu parti kapatma davalarını kapsamaz."