Özkan: Yılmaz izahat versin

Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Yüce Divan'daki Halkbank davasında savunma yaparken, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile ANAP'lı bakan Güneş Taner'i itham etti.

ANKARA - Halkbank'la ilgili görevini kötüye kullanarak bankayı zarara uğratma iddiasıyla Yüce Divan'a sevk edilen eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, topu dönemin başbakanı Mesut Yılmaz ile ANAP'lı eski bakan Güneş Taner'e attı. Sanık eski Devlet Bakanı Recep
Önal ile Özkan'ın yargılanmalarına dün devam edildi. Duruşmada ilk olarak Özkan savunmasını yaptı.
'Denetimi geciktirdiniz mi?'
Özkan, 'Bankalar Yeminli Murakıplarının hazırladığı Türkiye Halk Bankası raporlarını Başbakanlık Teftiş Kurulu'na (BTK) ikinci kez inceletmesi nedeniyle denetimi iki yıl geciktirdiği' yolundaki iddiayı yanıtladı. Özkan, BTK'ya yeni inceleme yaptırmadığını, yasalara aykırı olarak, kendisinden izinsiz doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen beş raporun varlığından da bu raporların 'görevsizlik' kararıyla kendisine gelmesi üzerine haberdar olduğunu anlattı.
Özkan Halkbank'la ilgili sorumluluğunun 1998'de altı ay sürdüğünü, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner bu görevinden düşürüldüğü için bankanın Başbakan Mesut Yılmaz'a bağlandığını ifade etti:
"Benden sonraki tüm işlemler Mesut Yılmaz'ın talimatlarıyla gerçekleşmiştir. Yasalara aykırı olarak başsavcılığa gönderilen beş dosyanın BTK'ca yeniden değerlendirilmesine ilişkin yazının benimle ilgisi yoktur. Bunu Teftiş Kurulu Başkanı Osman Nuri Oduncu'nun, TBMM Komisyonu'na verdiği ifade de doğrulamaktadır. Oduncu, 'Özkan'dan böyle bir talep gelmedi. Taner görevden ayrılıp banka Başbakan'a bağlanınca Mesut Yılmaz'a gittim, Başbakanlık olarak gereğini siz yapın dedim' şeklinde ifade vermiştir. Soruşturma Komisyonu bu ifadeleri göz ardı etmiştir. BTK'ca incelenen toplam 12 raporun ikisinde Halk Bankası yöneticileriyle ilgili suçlama vardı. İşlemleri geciktirmedim, aksine ilk rapor hakkında 1, ikinci rapor hakkında ise 13 gün sonra gereğinin yapılması için soruşturma izni verdim."
'Sorun tamamen siyasi'
Hüsamettin Özkan Yüce Divan'a getirilmesinin nedeninin siyasi olduğunu öne sürerek şöyle konuştu: "Genelgeçer politikacıların yaptığı gibi banka yönetimini görevden alıp, yerine partililerimi yerleştirseydim, huzurunuzda olmazdım Siyasi nedenlerden doğan iki bakan arası uyuşmazlık Yüce Divan'a kadar geldi."
Peki ya imza yetkisi?
Özkan 'Bakanlar Yeminli Murakıpları raporlarına rağmen Halkbank yöneticilerinin imza yetkisini kaldırmama' suçlamasını ise bu konunun Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner'in sorumluluk alanına girdiğini hatırlatarak yanıtlayan Özkan, "Eğer bu yetkiyi kullansaydım, işte o zaman suç işlenmiş olurdu" diye konuştu.
Önal'dan duygusal savunma
Özkan'dan sonra sanık Recep Önal savunmasını yaptı. Yüce Divan Başkanı, fenalık geçirecekmiş gibi görünen Önal'dan savunmasını oturarak yapmasını istedi. Eşinin öğretmen olduğunu, kirada oturduğunu ve üzerine kayıtlı 1991 model Tofaş arabasının bulunduğunu anlatan Önal, "Bir de kooperatif üyeliğim var, müteahhit bitirirse oturacağız" dedi.
Halkbank'ın 48 iş günü sorumluluk alanında kaldığını anlatan Önal, bu sürede bankayla ilgili sadece bir yazı geldiğini ve ilgilileri yargıya ilettiğini söyledi. İddianın aksine batık kredilerle ilgili zamanaşımının dolmadığını belirten Önal, "Eğer sorumlu aranıyorsa, geri dönmeyen kredilerin verildiği dönemin bakan ve hükümetlerinden başlanması gerek" diye konuştu..
Yedi tanık dinlenecek
Dava eski Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile altı kişinin tanık olarak dinlenmesi, Özkan'ın duruşmalardan vareste tutulması kararıyla nisana ertelendi. Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok'un eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in tanık olarak dinlenmesi talebi 'Gerek yok' diye reddedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7417127417120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.