Özkaya dosyayı görmedi

MİT'in çete reisi Alaattin Çakıcı için Yargıtay'da yürüttüğü kulisle ilgili soruşturmada ilginç bir gelişme ortaya çıktı.

ANKARA - MİT'in çete reisi Alaattin Çakıcı için Yargıtay'da yürüttüğü kulisle ilgili soruşturmada ilginç bir gelişme ortaya çıktı. İstanbul Başsavcılığı'nın Yargıtay Başkanı Özkaya'nın telefon dinlemesine takıldığı kayıtları da içeren dosyayı 27 Temmuz'da gereği yapılmak üzere Ankara'ya gönderdiği belirlendi. İstanbul Başsavcılığı, dosyayı Yargıtay Başkanlığı'na göndermesi gerekirken, dosyada başkan'ın da adının geçmesi nedeniyle, ilk kez farklı bir yöntem izleyerek Yargıtay Başsavcılığı'na gönderdi. Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da aynı tutumu sürdürdü ve dosyayı başkan yerine başkanvekiline sunmayı kararlaştırdı. Ok, dosyanın bir örneğini de, dosyada adı geçen Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'yla ilgili 'gereği takdir edilmek üzere' Adalet Bakanlığı'na gönderme kararı aldı.
MİT'in Yargıtay kulisinin deşifre olmasının ardından dikkatler, dosyada ismi geçen Özkaya ve Yalçınkaya hakkında herhangi işlem yapılıp yapılmayacağına çevrildi. Bu konuda şu sürecin işlediği belirlendi:
Başkanın talimatı gecikti: Yargıtay Başkanı Özkaya, önceki gün hakkındaki iddialarla ilgili gereği yapılmak üzere, İstanbul Başsavcılığı'ndaki dosyanın bir örneğinin kendilerine gönderilmesi için genel sekreter yardımcısına talimat verdiğini açıklamıştı. Talimatın verildiği kişinin de dosyada ismi geçen ikinci yargıç olması, ilgili çevrelerde spekülasyon konusu yapılmıştı.
Dosya gelmiş bile: Dosya İstanbul Başsavcılığı tarafından 28 Temmuz'da gereği yapılmak üzere Ankara'ya gönderildi. İstanbul Başsavcılığı, normalde Yargıtay Başkanlığı'na göndermesi gereken dosyayı, Özkaya'nın adı geçtiği için, Yargıtay Başsavcılığı'na gönderdi. Böylece yargıda bir ilke imza atıldı.
Mater Kaban bekleniyor
Ok, iznini yarıda kesti: Dosya, 30 Temmuz 2004'te Yargıtay Başsavcılığı'na ulaştı. Bu durumdan o tarihte izinli olan başsavcı Nuri Ok haberdar edildi. Ok, dosyanın gizliliği gözetilerek dikkatle incelenmesi için başsavcıvekilini görevlendirdi. Ok, iki gün önce de iznini kesip Yargıtay'daki görevinin başına geçti ve dosyayı okudu. İstanbul Başsavcılığı'nın tutumunu paylaşan Ok da dosyayı, iddialarla ilgili soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek olan Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu'nun doğal başkanı olan Özkaya'ya iletmedi.
Haftaya işlemde: Yargıtay Kanunu'nun hakkında iddia bulunan Yargıtay mensuplarının, bunlarla ilgili kurul toplantılarına katılmalarını yasaklayan 33. maddesini dikkate alan Başsavcı, dosyayı kıdemli Yargıtay Başkanvekili Mater Kaban'a iletme kararını verdi. Bunun için de Kaban'ın iznini bitirmesini bekledi. Başsavcının, dosyayı pazartesi günü işbaşı yapacak olan Kaban'a iletmesi bekleniyor.
Adli tatil sonrası: Buna göre, Yargıtay Başkanvekili Kaban, çalışmaları yönlendirecek, ancak konunun kurul gündemine gelmesi için yeni adli yılın başlaması, yani eylül ayı beklenecek.
Dosyada eksik: Başsavcı Ok, yaptığı incelemede, İstanbul'dan gelen dosyadaki dizi pusulasındaki kimi belgelerin dosyada yeralmadığını da belirledi ve bunların tamamlanması için, İstanbul Başsavcılığı'na yazı yazdı.
Yalçınkaya için: Başsavcılığın, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'yla ilgili dosyayı, mevzuat gereği soruşturma yapmaya yetkili Adalet Bakanlığı'na göndereceği öğrenildi.
Ok'tan eleştiri
Yargıtay Başsavcısı Ok'tan, dün akşam saatlerinde konuyla ilgili açıklama geldi. Dosyayı istediği için Özkaya'yı eleştiren Ok, dosyayla ilgili inceleme sürecini anlatırken şu görüşlere yer verdi: "Yargıtay Birinci Başkanı'nın kendisiyle ilgili konuda, Birinci Başkanlık Kurulu'na katılması mümkün değildir. Bu nedenle Yargıtay Birinci Başkanı'yla ilgili iddialar ve isnatları taşıyan dosyanın adı geçen sayın Yargıtay Birinci Başkanı'na gönderilmesi yasal olmadığı gibi, etik yönden de onaylanacak bir davranış olamaz. Bu durumda, dosyanın birinci başkanın bulunduğu hallerde Birinci Başkanlık Kurulu'na başkanlık edecek kıdemli Yargıtay Birinci Başkanvekili'ne ulaştırılması gerekmektedir."