Özkaya kararı bire karşı sekiz oyla

Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'nun, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya hakkında Alaattin Çakıcı lehine kulis iddialarıyla ilgili soruşturma açılması kararına bir karşıoy gelirken, soruşturmayı ifade alma dahil her türlü kanıt toplama yetkisiyle 3. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Birsin Tüzünal yürütecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'nun, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya hakkında Alaattin Çakıcı lehine kulis iddialarıyla ilgili soruşturma açılması kararına bir karşıoy gelirken, soruşturmayı ifade alma dahil her türlü kanıt toplama yetkisiyle 3. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Birsin Tüzünal yürütecek.
Kurul, önceki gün dokuz saati aşkın süren toplantısında MİT-Çakıcı-Yargıtay dosyasında ismi geçen Özkaya hakkındaki iddialarla ilgili 'ön soruşturma' yapılması kararı vermişti. Ancak, bu kararın oybirliği değil, oyçokluğuyla alındığı açıklanmıştı. Kararın bazı ayrıntıları belli oldu. Yargıtay Kıdemli Başkanvekili Mater Kaban başkanlığındaki dokuz kişilik heyette Özkaya'ya soruşturma kararına yalnızca 8. Hukuk Dairesi Başkanı Yusuf Uluç'un muhalif kaldığı öğrenildi.
Özkaya hakkındaki iddiaları ciddi bulup soruşturma yapılması gerektiği kararına ise Kaban'ın yanı sıra şu başkanlar imza attı: 6. Hukuk Dairesi Başkanı Müslim Tunaboylu, 19. Hukuk Dairesi Başkanı Coşkun Koçak, 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, 8. Ceza Dairesi üyesi Kublay Özkan, 4. Ceza Dairesi üyesi Niyazi Erdoğan, 18. Hukuk Dairesi üyesi Mahir Ersin Germeç ve Çakıcı hakkında çete cezasını onaylarken Karagümrük Lokali baskınında yerel mahkemenin verdiği cezayı az bularak bozma kararı veren 1. Ceza Dairesi Başkanı Sadık Mollamahmutoğlu.
Ön değil, hakiki soruşturma
Kurulun açıklamasında alınan kararın 'ön soruşturma' kararı olduğu açıklandı. Ancak, Yargıtay çevrelerinde, kurul toplantısıyla ön soruşturma aşamasının geçirilmiş olduğunu, muhakkik tayin edildiğini, bu nedenle yapılan işlemin 'ön soruşturma' değil 'soruşturma' olarak görülmesi gerektiğine işaret edildi.
Kurulun uzun tartışmalar sonucu kendi başkanları hakkında verdiği soruşturma kararını yürütecek muhakkik başkan da belli oldu. Yargıtay Yasası uyarınca, hakkında soruşturma yapılacak Özkaya'dan daha kıdemli olması nedeniyle soruşturmayla 3. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Birsin Tüzünal görevlendirildi.
Başkanlık Kurulu toplantısında dosyada bazı belgelerin eksik olduğu sonucuna da varıldı. Kurul, dosyanın baş aktörü MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun İstanbul Başsavcılığı'na, hakkında aynı kapsamda soruşturma açılan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'nın ise Adalet Bakanlığı müfettişlerine verdiği ifade örneklerinin istenmesine de karar verdi.
Kurul, Tüzünal'ın hazırlayacağı raporla birlikte dolaylı dinlemenin kanıt olup olmayacağı dahil tüm usul konularını değerlendirip Özkaya hakkında son soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek. Son soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde dosya Yargıtay Başsavcılığı'na gidecek. Başsavcılığın dava açması halinde Özkaya, sanık sıfatıyla Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda, suçun görevle ilgili kabul edilmesi halinde ise Yüce Divan'da yargılanacak. Kurulun kararı kesin olacak. Kurul, son soruşturma açılmasına gerek görmezse dosyayı işlemden kaldırabilecek.Ne olacak?
Başkanlık Kurulu, Özkaya hakkında son soruşturma kararı vermese bile, 'Neşter-2' soruşturmasında olduğu gibi hakkında disiplin işlemi yapılmasını isteyebilecek. Bu durumda Yargıtay Disiplin Kurulu, iddiaları paylaşırsa Özkaya'ya uyarı cezası verebileceği gibi, en ağır yaptırım olarak 'görevden çekilmeye çağrı' yapabilecek. Tüm bu işlemlerin uzun bir zaman alacağı kesin.
Bu nedenle son kararın, Özkaya'nın yaş haddinden emekliye ayrılacağı kasım ayından önce bitirilip bitirilemeyeceği henüz bilinmiyor.