Özkaya'nın korumasına dava

MİT-Çakıcı skandalıyla sarsılan Yargıtay'da Başkan Eraslan Özkaya'nın aklanmasından sonra, sürpriz bir çete sanığı çıktı. Özkaya'nın koruma amiri Mustafa Kamalak'ın Özkaya gibi telefon dinlenmesine takılmakla kalmayıp, kulis için Yargıtay'a gelenleri uğurladığı ortaya çıktı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - MİT-Çakıcı skandalıyla sarsılan Yargıtay'da Başkan Eraslan Özkaya'nın aklanmasından sonra, sürpriz bir çete sanığı çıktı. Özkaya'nın koruma amiri Mustafa Kamalak'ın Özkaya gibi telefon dinlenmesine takılmakla kalmayıp, kulis için Yargıtay'a gelenleri uğurladığı ortaya çıktı.
Çete lideri Alaattin Çakıcı'nın firarıyla ilgili soruşturma geçen hafta tamamlanmış ve başsavcılık aralarında MİTçi Kaşif Kozinoğlu ve Özkaya'nın müteahhidi Hakkı Süha Şen'in de bulunduğu 14 sanık hakkında çeteye yardım yataklık suçundan dava açmıştı.
Dava sanıkları arasında Yargıtay Koruma Amiri Mustafa Kamalak da yer aldı. Kamalak'ın 'tavassut' sanıklarından Nizamettin Özoğlu ile Çakıcı'nın durumu hakkında telefonda görüştüğü belirlendi.
Özoğlu ile Çakıcı'nın Yargıtay'da bozulan dosyaya avukat vasıtasıyla tekrar itiraz dilekçesi verilerek, dosyanın dönüşünün uzatılması konusunda konuştukları anlaşıldı. Ayrıca Kamalak'ın, Şen'le de bir araya geldiği, görüşmede, düzeltme yoluna başvurulursa dosyanın 1-2 ay daha Yargıtay'da kalacağının konuşulduğu ortaya çıkarıldı.
Şen, Kozinoğlu ve Kamalak'ın, Çakıcı dosyası ilgili dairedeyken sanık lehine karar çıkartılması, aksi halde kararın geciktirilmesi çabası içine girerek suç örgütü liderine yardım etmek suçunu işlediği öne sürüldü. Kamalak'a bu suçlama nedeniyle, 6 ay - 1 yıl arasında hapis cezası verilebilecek.
Bu gelişmeler olurken Kamalak'ın dün izne ayrıldığı öğrenildi.
Yargıtay'daki kulisin boyutlarının yanı sıra, çetenin nasıl izlendiği de dikkat çekti. Yargıtay'ın giriş çıkışlarının gözetlendiği ve Çakıcı'nın adamlarının Yargıtay önünde fotoğraflandığı anlaşıldı. Kamalak'ın, Çakıcı dosyasıyla ilgili Yargıtay'a gelen Şen ve Özoğlu'nu Yargıtay'dan yolcu ederken fotoğraflandığı ortaya çıktı.