Özkaya'nın Milas zirvesi

Adı 'Gökyüzü'
Çakıcı skandalında önemli ayrıntılar ortaya çıktı. İstanbul Emniyeti'nin DGM'ye başvurarak Kasım 2003'te başlattığı 'Gökyüzü Operasyonu' ile ulaşılan dinleme kayıtları, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, müteahhit Hakkı Süha Şen ve MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun açıklamalarıyla uyuşmuyor.
Dinlemedekiler
Çakıcı ile irtibattaki eski polis Nizamettin Özoğlu, müstafi yüzbaşı Mehmet Özbulut ve Ağansoy cinayeti sanığı Aydın Göker'in de yer aldığı dinleme listesine Özkaya, Şen'le görüşmeleri nedeniyle takıldı. Özkaya ve Şen 20 defa görüştü; hepsi de Çakıcı'nın Yargıtay'daki dosyası hakkında.
Bizzat bilgi vermiş
Kayıtlar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ndeki Çakıcı dosyasında 7 Nisan'da verilen kararı Şen'in, telefonla bizzat Özkaya'dan öğrendiği yönünde. Özkaya, konuyu açan Şen'i terslediğini söylemiş; Şen ise "Kararı basından öğrendim" demişti. İddiaya göre kulisin amacı, Çakıcı lehine karar almaktı.
Polis sorunca...
En çarpıcı bilgi: Özkaya Milas'ta, Şen, Özoğlu, Özbulut ve Göker'le buluşmuş. İddiaya göre Özkaya toplantıda, polise ifade veren dört kişiden, kendisi hakkında sorulan soruları öğrenmek istemiş. Kozinoğlu da
Özoğlu ve Özbulut'la defalarca konuşmuş.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - MİT'i ve Yargıtay'ı sarsan Çakıcı skandalının karanlık noktaları aydınlanıyor. Emniyet'in dinlediği telefonlar, Yargıtay Başkanı Eraslan Ökaya ve MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu'nun, iddia ettikleri kadar 'masum' olmadıklarını ortaya koyuyor. Polis dinleme kayıtlarına göre; Çakıcı için Yargıtay'da kulis yapanlar, Yargıtay'ın Çakıcı kararını Özkaya'dan öğrendiler. Villasının tadilatını yapan müteahhitle Çakıcı konusunu konuşurken 20 kez dinlemeye düşen Özkaya'nın gözaltına alınan ve Çakıcı'nın kaçırılmasıyla ilgili 1 Haziran'da sorgulanan 4 zanlıyla sorgudan sonra Milas'ta buluştuğu belirlendi.
'Gökyüzü'ne takıldılar
Skandal, İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'nün Çakıcı'nın faaliyetlerini izlemek amacıyla Kasım 2003'te İstanbul DGM Başsavcılığı'na başvurup 'Gökyüzü Operasyonu'nu başlatmasıyla patlak verdi. İstanbul KOM Şubesi, Çakıcı'nın yeraltındaki faaliyetlerini ortaya çıkarabilmek amacıyla Çakıcı'yla yakınlığıyla bilinen müteahhit Hakkı Süha Şen, emekli polis Nizamettin Özoğlu, istifa eden Bodrum Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Mehmet Özbulut ve Tevfik Ağansoy cinayeti davasında yargılanan Aydın Göker'in telefonlarını mahkeme kararıyla dinlemeye aldı.
Özkaya, Milas'taki yazlık evinin tadilatını yapan ve telefonları dinlemeye alınan Şen'le konuşunca dinlemeye düştü. Özkaya, Şen'le toplam 20 görüşme yaptı, görüşmelerin tümünün teması Çakıcı.
Kararı bildirmiş
Dinleme kayıtları, Çakıcı için Yargıtay'da kulis yapan grubun, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin verdiği Çakıçı kararını bizzat Özkaya'dan öğrendiğini gösterdi. Özkaya'nın 1. Ceza Dairesi'nin 7 Nisan tarihli Çakıcı kararının ardından gerçekleştirdiği bir telefon görüşmesinde kararın ayrıntılarını Şen'e anlattığı ortaya çıktı. 1. Ceza Dairesi, Karagümrükspor Lokali baskınıyla ilgili davada İstanbul DGM'nin Çakıcı'ya çete kurmak suçundan verdiği 3 yıl 4 aylık hapis cezasını onaylamış, adam yaralamaya azmettirmek suçundan verdiği 1.5 yıllık hapis cezasını ise az bularak bozmuştu. Özkaya, bu kararı basından öğrendiğini öne sürmüş, Çakıcı konusunu açınca Şen'i terslediğini iddia etmişti.
Milas'ta çeteyle buluştu
Özkaya'nın, müteahhit Şen, Çakıcı'nın korumalığını yapan emekli polis Özoğlu, müstafi yüzbaşı Özbulut ve Aydın Göker'le Milas'ta buluştuğu da ortaya çıktı. Milas'taki buluşma, bu dört kişi 1 Haziran'da gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra gerçekleşti. Bir hafta sonu, tadilattaki evini denetlemek için Milas'a giden Özkaya, Çakıcı soruşturması kapsamında gözaltına alınan bu dört kişiyle bir araya geldi. Özkaya'nın, Çakıcı'ya yakın bu dört isimden, savcının kendisiyle ilgili sorduğu sorular ve verdikleri yanıtlar hakkında bilgi aldığı öne sürüldü. Özkaya, skandal patlak verdikten sonra yaptığı açıklamada; Şen'den bu konuda bilgi aldığını doğrulamış, "Şen, bana gelip, seninle ilgili de sorular sordular dedi" demişti. Özkaya'nın, yazlık evinin tadilatı için Şen'e yaptığı dört ödemeden ikisinin, bu görüşmeden sonraki tarihlere rastladığı ortaya çıkmıştı.
Ne büyük tesadüf!
Emniyet kayıtlarına göre; Milas'taki buluşma, 4 zanlının serbest bırakıldığı 1 Haziran'ı izleyen haftada gerçekleşti. Buluşmayla Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu'nun Neşter-2 soruşturmasında verdiği tarihi karar arasında yaklaşık bir ay var. Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu, 29 Haziran'da Özkaya başkanlığında toplanmış Neşter-2 soruşturmasında dinlemeye düşen Yargıtay üyeleriyle ilgili tarihi kararını almıştı. Kurul, bu üyelere ilişkin dinleme kasetlerini, haklarında dinleme kararı olmadığı gerekçesiyle delil olarak kabul etmemiş ve suçlanan Yargıtay üyeleri hakkında soruşturma açılmamasına karar vermişti. Yani 1. Başkanlar Kurulu'na başkanlık eden Özkaya, kurul üyeleriyle birlikte bu kararı şekillendirirken kendisinin de başına aynı şeyin geldiğini biliyordu.
Emniyet'in dinleme kayıtları, Özkaya'dan Çakıcı dosyasının geciktirilmesini isteyen MİT'çi Kozinoğlu'nun sadece Şen'le konuşmadığını gösterdi. Kozinoğlu emekli polis Özoğlu ve müstafi yüzbaşı Özbulut'la da defalarca telefonla görüşürken dinlemeye düştü.
Soruşturma yok
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu için Başbakanlık Teftiş Kurulu'na hâlâ soruşturma talimatı vermediği öğrenildi. Erdoğan, MİT Müsteşarı Atasagun'u geçen pazartesi günü makamına çağırmış ve skandalla ilgili bilgi almıştı. Atasagun, Kozinoğlu hakkındaki iddiaları ve Kozinoğlu'nun savunmasını içeren bir dosyayı Erdoğan'a sunmuştu. Kozinoğlu hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakan'ın izni gerekiyor.
Kozinoğlu'na kulis sorgusu
MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu'nun, Çakıcı'nın kaleme aldığı asılsız suikast ihbarı için değil, Yargıtay'daki Çakıcı kulisi nedeniyle savcılığa ifadeye vermek zorunda kaldığı anlaşıldı. Kozinoğlu'nun takıldığı dinlemelere ilişkin kasetlerde; Çakıcı'nın asılsız suikast ihbarına ilişkin tek cümle bile geçmediği öğrenildi. Oysa MİT Müsteşarı 'Şenkal Atasagun, Çakıcı'nın Kurtlar Vadisi' adlı TV dizisinde 'Çakır' karakterinin öldürülmesini üzerine alındığını; bundan Karagümrük çetesini sorumlu tuttuğunu; güvenlik güçlerini Karagümrük çetesinin üzerine salmak için imzasız bir mektup yazarak Vedat-Nuri Ergin kardeşlerin bir siyasetçi ya da bir bürokrata suikasta hazırlandığını ihbar ettiğini; bu ihbarı Kozinoğlu'nun soruşturduğunu ve savcılığa da bu nedenle çağrıldığını iddia etmişti.
Herkesle konuşmuş
Emniyet'in dinleme kayıtları, Kaşif Kozinoğlu'nun sadece müteahhit Şen'le konuşmadığını gösterdi. Kozinoğlu, Şen'in yanı sıra emekli polis Nizamettin Özoğlu ve müstafi yüzbaşı Özbulut'la da defalarca telefonla görüşürken Emniyet'çe yapılan dinlemeye yakalandı.