Özkaya'ya sahip çıktılar

Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Başkan Özkaya'ya sahip çıktı. 'Yargıyı yıpratmaya yönelik sistemli bir kuşatma' olduğunu ileri süren konuşmacılar, 'Yargıya güvenmiyoruz' diyen siyasileri eleştirdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - MİT-Çakıcı-Yargıtay dosyasıyla hedef kurum haline gelen Yargıtay, yaşananları dün en geniş katılımla tartıştı. 200'ün üzerinde üyenin katıldığı Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda ilk sözü, iddialardan aklanan başkan Eraslan Özkaya aldı.
Özkaya, MİT'çi Kâşif Kozinoğlu'nun Alaattin Çakıcı'nın davasına yönelik geciktirme-erteleme gibi taleplerde bulunmadığını, MİT Yasası uyarınca sadece bilgi istediğini, kendisinin de bu sınırda bilgi verdiğini, yasalara aykırı davranmadığını söyledi.
16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Aslan ise konuşmasında, Özkaya'nın şahsında Yargıtay'ın bilinçili olarak karalandığını, bu sürecin de iktidar partisine mensup bazı siyasilerin 'Yargıya güvenmiyoruz' yönündeki açıklamalarıyla hız kazandığını söyledi. Bu kampanyanın giderek sistemli saldırıya dönüştüğünü belirten Aslan, yargı bağımsızlığını zedeleyebilecek 'Türkiye Başsavcılığı' gibi düzenlemelere tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.
Diğer konuşmacılar da, Özkaya'ya güvendiklerini dile getirdi. 'Yargıyı yıpratma kampanyasında yargının yanında yer alması gereken hükümet içindeki etkili bakan da yargıyı hedef gösterdi' denilerek Adalet Bakanı Cemil Çiçek de eleştirildi. Konuşanlar, Özkaya'nın istifasını ima eden Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok'u da 'yargıda iki başlılığa' yol açmakla eleştirdi ve yargının kuşatmaya karşı yek vücut olmasını istedi.
Konuşmacılardan Özkaya'ya 'Yanlış yaptın' diyen olmadı. Yargıtay Başsavcısı Ok'un katılmadığı toplantıda, daha önce Özkaya'nın disipline sevki yönünde oy kullanan Yargıtay Başkanvekili Mater Kaban da söz almadı.
Kurul, mutabık kalınan görüşün bildiriyle kamuoyuna açıklanmasına karar verdi. Bildirinin bugün açıklaması bekleniyor.