Özkök: AB yolu hata kaldırmaz

Genelkurmay Başkanı Özkök, Cumhuriyet resepsiyonunda önemli mesajlar verdi: 17 Aralık'taki AB zirvesi Türkiye'nin gelecek on yılı için çok önemli. Bu yolda hata yapmamalıyız.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'nin önündeki 10 yılın şekillenmesi açısından 17 Aralık'taki AB zirvesinin ve bu tarihe dek bir hata yapılmamasının büyük önem taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dün akşam Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkök, AB'yle ilgili şu mesajları verdi:
Rapor taş blok: Sadece AB ile değil, tabii bütün konularla ilgilenmemiz, ihmal etmememiz lazım.
Ama şimdi önemli olan AB. 17 Aralık'a kadar bir hata yapmamalı. AB toplumsal bir talep. İlerleme Raporu önümüze konan bir taş blok. Bunu şekillendirip bir heykel çıkarmak lazım. Burada AB'ye de, bize de iş düşüyor. Ne kadar iyi katkı verilirse, heykel o kadar iyi olur.
Konsensüs gerekli: 17 Aralık'tan sonrası da önem taşıyor. Müzakereleri çok iyi yürütmemiz gerekiyor. Hükümet son zamanlarda önemli konularda konsensüs arıyor. Bu konuda da konsensüse dayalı bir anlayış daha iyi olur. Müzakerelerin sadece siyasi değil, ekonomik, sosyal ve hatta güvenlik boyutu bulunuyor. Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılı ve sonrası bu süreçte belirlenecek.
'Şiir gibi demeyin'
Özkök, bir gazetecinin AB konularında ordu ile hükümet arasında uyum olup olmadığı ve daha nereye kadar taviz verileceği yolundaki sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Şimdi yine şiir gibi demeyin. Hiç ağzımdan çıkmayan şeyleri bana atfetmeyin lütfen. Ben hükümetin bir organını temsil ediyorum. Hükümetin bir bürokratıyım. Hükümet ayrı, başbakan ayrı, partisi ayrı. Ben hükümete bağlıyım. Yürütmede uyum önemli.
Taviz konusuna gelince. Dünyada egemenlik paylaşımı kavramı yaygınlaşıyor. Diyelim Ukrayna, haberleşme cihazlarıyla dolu uçağıyla gelip bir havalanınızdan yakıt ikmali yapıp, diğerinde konaklayıp geri dönmek isteyebilir. Bunu taviz mi sayacaksınız? Açık Semalar Anlaşması'nı imzalamışız. Aynısını biz de başka ülkeye yapıyoruz. Tavizin verilebilecek olanı var, geri dönülebilecek olanı var, verilemeyecek olanı var. Çıkarınıza uyanı yapacaksınız.
Çankaya davetinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise terörle mücadele konusunda son zamanlarda artan zafiyetten kaynaklanan endişelerini dile getirdi. Büyükanıt şunları söyledi:
'Cezaevinden yönetiyor'
"Bizden başka bir ülkede cezaevinden yönetilen terör örgütü var mı? Adam (Öcalan) 21 Ekim'de avukatlarıyla görüşüyor, 23 Ekim'de bir yazarımız, gazetesinde manşetten ne dediğini herkese duyuruyor. Terörle böyle mücadele edebilir misiniz?"
Bu noktada konuşmaya dahil olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, "Öcalan, örgütü İmralı'da Şam'da olduğundan daha rahat idare ediyor" dedi. Gazetecilerin "Bu konuyu Adalet Bakanlığı ile görüşüyor musunuz" sorusunu yöneltmesi üzerine Büyükanıt, "Rahatsızlığımızı iletiyoruz" diye konuştu.
Büyükanıt, terörle mücadelede yargıya ilişkin sorunlar olduğunu söylerken de şunları kaydetti:
"Adam bir ilimizde bir belediye başkanının kardeşi. Telsiz frekansıyla uzaktan bomba patlatmaya yarayan cihazla suç üstü yakalanıyor. Suçunu da itiraf ediyor. Ama çıktığı ilk duruşmada serbest bırakılıyor. İki gün sonra aynı tip cihazla Dicle ilçemizde saldırı düzenleniyor ve iki şehit veriyoruz."AKP'liler katılmadı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde dün akşam verdikleri resepsiyonda davetlileri Büyük Salonu'n kapısında karşılayarak, tek tek tokalaştı.
TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın katıldığı resepsiyonu, eşlerinin türbanlı olması nedeniyle 'tek kişi' olarak davet edilen AKP'li vekiller protesto etti. AKP'den resepsiyona çok az sayıda katılım oldu. Resepsiyona katılan milletvekillerinin büyük bölümünü CHP'liler oluşturdu.
Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi, konukları karşılama sırasında yaklaşık 40 dakika tokalaştı. Sezer, eski DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit ile ayaküstü sohbet etti, CHP lideri Deniz Baykal resepsiyona kızı Aslı Baykal ile katıldı.
Çankaya'daki resepsiyonda, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Güldal Akşit, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de hazır bulundu. Resepsiyona çok sayıda sanatçı da katıldı.Gösteriler ayakta alkışlandı
Cumhuriyet'in kuruluşunun 81. yıldönümü dolayısıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde resmi geçit töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer de katıldı. Törende Şeref Tribünü'nün karşısındaki tepecikte iki Türk bayrağı arasında Atatürk'ün fotoğraflarının yansıtıldığı büyük bir pano yer aldı. İlköğretim öğrencilerinin halkoyunları gösterileriyle başlayan ve TSK DAK birliğinin helikopter gösterisiyle devam eden bayram törenini devlet erkânı ve vatandaşlar ayakta alkışladı.
FOTOĞRAF: ADEM ALTAN