Özkök: Yeterli bilgi yoktu, işlem yapamadım

Özkök: Yeterli bilgi yoktu, işlem yapamadım
Özkök: Yeterli bilgi yoktu, işlem yapamadım

Zor bir dönemde Genelkurmay Başkanlığı yapan Hilmi Özkök, Ergenekon savcılarına daha önce ifade vermişti.

İSTANBUL - Darbe girişimleriyle ilgili Ergenekon savcıları eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün de ifadesine başvurdu. Özkök’ün, 2003 - 2004 yıllarındaki darbe planlarıyla ilgili ‘tanık olarak’ verdiği ifadesi Ergenekon davasının 3. iddianamesinde yer alıyor. İddianamenin bu bölümünde şu yorum yapıldı: “Örgütün 2004’ten günümüze kadar gerçekleştirdiği ya da gerçekleştirmeyi planladığı eylemlere bakıldığında darbe teşebbüsünden hiçbir zaman vazgeçmediği, darbe zemini oluşturmak ve nihayetinde de Türk Silahlı Kuvvetleri içersindeki uzantıları ile hedefledikleri darbeyi gerçekleştirmek için faaliyetlerini sürdürdükleri görülmektedir.”
Özkök’ün iddianameye yansıyan ifade özeti şöyle:
* Genelkurmay Başkanlığı yaptığım dönemde Kuvvet Komutanları’nın bir araya geldikleri yönünde bilgiler geldi, ancak doğrudan soruşturma yapılmasını gerektirecek mahiyette bilgiler elimde yoktu. Bu nedenle herhangi bir yasal işlem başlatmadım.
* Birçok kez ihbar, mektup, CD ve benzeri bilgiler ulaştı, zaman zaman da toplantılarda bu konuları açıkça gündeme getirmeksizin üstü kapalı mesajlarla bu hususları dile getirildi
* O günlerde, özellikle kamuoyunda Jandarma İstihbaratIın yasal olmayan dinlemeler yaptığına ilişkin değerlendirmelerin olması ve bu yönde gelen duyumlar üzerine Jandarma Genel Komutanı Şener Eruguyur’a İstihbarat Daire Başkanı ile Teknik Daire Başkanı’nı yanına göndermesini söyledim. İstihbarat Daire Başkanı Levent Ersöz ile Teknik Daire Başkanı olan Hasan Atilla Uğur’a jandarma teşkilatının elinde teknik takip ve dinlemeler konusunda ciddi imkân ve kabiliyetlere sahip olduklarını, bu işlemlerin yasal çerçevede yapılması gerektiğini söyleyerek uyardım.
* 2002 Ağustos’unda Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildim. Görevde bulunduğum dönem ve daha sonraki dönemlerde ‘muhtıra’ bu şekilde bir teklif gelmedi
* Darbe planlarından 2004 bahar ayları içersinde haberim oldu. Bu bilgiler slayt sunumu şeklinde geldi. O zaman söylentiler azaldı. ‘Eldiven’ kod isimli darbe planını ve Cumhuriyet Çalışma Grubu’nu duymadım.
* 19 Ekim 2003’te Jandarma Genel Komutanlığı’nda rektörler brifing verildiğinden haberdar değilim. 
* ‘Genç Subaylar’ başlığı altında herhangi bir mektup gelmedi. 
* Eruygur’a darbe planlarını sordum. Böyle bir çalışma olmadığını söyledi.
* Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temsilcisi olduğumdan birçok konuda teklifler, endişeler, arzlar geliyordu. Doğrudan kamuoyu ile paylaşmak yerine bizzat Başbakan’a gidip ‘böyle böyle endişeler var kaygılar var’ şeklinde ilettim. Her zaman kurumlar arasında düşmanlığı değil birlik ve beraberliğin ön plana çıkması için çalıştım.
l Özden Örnek’in günlükleriyle ilgili bigim yok. (Radikal)