Özkök'ten Erdoğan'a zam sitemi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e askerler için özel bir zam yapmalarının yanlış algılanabileceğini, bu nedenle memur...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e askerler için özel bir zam yapmalarının yanlış algılanabileceğini, bu nedenle memur zamları belirlenirken askeri personelin maaşlarında da bir iyileştirmeye gidilebileceğini söyledi. Özkök'ün ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin maaşlarında iyileştirme yapılması istemini içeren Genelkurmay 2. Başkanı İlker Başbuğ imzalı yazının basına sızdırılması konusunda sitem ettiği öğrenildi.
Erdoğan ile Özkök'ün önceki gün yaptığı sürpriz görüşmenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Özkök görüşmede, TSK'nın personel maaşlarına ortalama yüzde 18 oranında zam talebine ilişkin yazısının basına sızdırılması konusunda Erdoğan'a sitem etti. Erdoğan da Özkök'e, yazının nereden ve nasıl sızdığını bilmediğini belirtti. Erdoğan, münhasıran TSK personeline zam yapmalarının yanlış yorumlara neden olabileceğini, bu nedenle kamu çalışanlarına yapılacak bir iyileştirme içerisinde çözüm bulunabileceğini söyledi. Ayrıca Erdoğan, yazının Maliye Bakanlığı'na gönderileceğini ve gerekli çalışmanın yapılacağını iletti. Ancak, aylık 32 trilyon lira yük getireceği hesaplanan zammın yapılmasının zor olduğu belirtildi.
Ay sonuna kadar görüşemeyecekler
Başbakan'ın programı nedeniyle ay sonuna kadar kendisiyle görüşme fırsatı bulamayacak olan Özkök, 2-5 Ağustos'ta yapılacak Yüksek Askeri Şura çerçevesinde MGK Genel Sekreteri atamasıyla ilgili görüşlerini de paylaştı. TSK'nın sivil genel sekreter konusunda hükümetle hem fikir olduğu belirtildi. Ancak zirvede Genel Sekreter adayları konusu ele alınmadı.