Özkök'ten Kıbrıs mesajları

Stratejik önem Kıbrıs'ın stratejik önemi sürüyor. Rum Kesimi'nin Garanti Antlaşması'nı ihlal ederek AB üyesi olması kararı engellenemedi. Ulusal davada, ilk defa görüş ayrılığı oluştu ve Türkiye'ye yansıdı.
Yapılması gereken Şimdi en önemli husus tüm kurumların, Kıbrıs Türk halkının, baskıya maruz kalmaksızın en doğru kararı verebileceği ortamın yaratılmasıdır. Kıbrıs halkının ve TBMM'nin en doğru kararı vereceğine olan inancımız tamdır.
AB müktesebatı Plana dair en önemli eksiklik, Türk Kurucu Devleti'ni koruyacak derogasyonların AB hukukunun birincil kaynakları arasına dahil
edilmesidir.
Uygulama Geçiş dönemi çok kısa. Rumlara kalacak topraklar nedeniyle 57 bin Türk göçmen olacak. Bunların konut ve istihdamı için kaynak sağlanamazsa Kıbrıs'ta ciddi toplumsal olaylar çıkabilir.
Haklar korundu Garanti ve İttifak Antlaşmaları aynen muhafaza edildi. Uyarlamalar ve ek sorumluluklar, garanti haklarımızın kullanılmasına engel yaratmaz.
İki kesimlilik Plan iki kesimliliği sağladı. KKTC egemenliğini kaybetse de, kurucu devlet olarak ve federal seviyede ikili egemenlik ve siyasi eşitlik var. KKTC halkı daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşayacak.
Eşit temsil ve asker Senatoda eşit temsil hakkı olacak. Bir çeşit veto yetkisi getirildi. Mevcudu azalsa da, Türkiye olarak aksini kabul etmediğimiz sürece TSK unsurları soydaşlarımızın yanında kalacak.
Parlak fikirler (Erdoğan-Denktaş tartışması) Görüş belirtmem olmaz. ('Denktaş'ı konuşmaya davet edin' fikrine) Son dakika akla gelen parlak fikirlerden korkarım. ('Evet çıkarsa Türkiye kaybeder mi' sorusuna) Akıl ve gönül çelişiyor. Türkiye ve Kıbrıs olarak hep aklımızın rehberliğiyle gitmeliyiz.
İki 'şahsi' mesele
Dedikodulara ağır yanıt
Özkök, sorumlu, ılımlı ve yapıcı yaklaşımını 'ikbal vaadi'ne bağlayanları eleştirerek, "Vaat veya teklife cüret edecek kimse olduğunu sanmıyorum" dedi. Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman'a dair söylenti yayanları da 'erdemli' olmaya çağırdı.
Konuşmanın geniş özeti için