Öznur'un bacağına 490 bin lira

Öznur'un bacağına 490 bin lira
Öznur'un bacağına 490 bin lira

Atlet olup koşma hayali kurarken bacağı dizinin üstünden kesilen Özden, dışarıda oynayan arkadaşlarını gözyaşlarıyla izliyor.

Yedi yıl önce okul dönüşü beton mikseri altında kalıp bacağını kaybeden Öznur Koç, hayatı boyunca protezle yaşamasının bedeli olarak faiziyle birlikte 490 bin lira tazminat kazandı. Parayı mikserin sürücüsü ve çalıştığı şirket ortak ödedi
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Yedi yıl önce beton mikserinin çarpması sonucu bacağı kopan  Öznur Koç’un ailesi, mikser şoförü ve çalıştığı şirket aleyhine açtığı davada toplam 490 bin TL tazminat kazandı. Tazminat kararı Yargıtay tarafından da onanınca, şirket ve şoför 490 bin TL’yi Öznur’un ailesine ortaklaşa ödedi.
2002’de Bornova’da meydana gelen kazada, ablası Demet Koç ve ikizi Özlem Koç’la, okudukları Şehitler İlköğretim Okulu’ndan, Yeşilova Semti’ndeki evlerine gitmek üzere Kamil Tunca Bulvarı’ndan yolun karşısına el ele tutuşarak geçmeye çalışan ve o zaman yedi yaşında olan Öznur Koç’a beton mikseri çarptı. Kazada Öznur Koç’un, aracın tekerleğinin ezdiği sol bacağı diz üstünden koparken, ablası ve ikizi hafif yaralandı. Tutuklanan şoför Fatih Gökoğlu hakkında, Bornova 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlikle yaralanmaya neden olmak’ suçundan dava açıldı. Fatih Gökoğlu, kazada kusurunun olmadığını ileri sürerken, “Servis aracının önünden üç çocuk birden önüme fırladı” dedi. Gökoğlu, ilk duruşmada tahliye edildi. 

Üç ay hapis cezası

Bilirkişi Aytaç Oyan’ın raporunda sanığın sekizde altı, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ise sekizde dört oranında kusurlu olduğu belirtildi. 45 gün tutuklu kalan Gökoğlu, yapılan yargılama sonucu üç ay hapis ve 109 TL para cezasına çarptırıldı. 
Olayın ardından baba Kasım Koç, İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sürücü ve çalıştığı şirkete, 81 bin TL’si maddi ve 122 bin TL’si manevi olmak üzere toplam 203 bin TL’lik tazminat davası açtı. Ailenin avukatı Bülent Öztürk dava dilekçesinde şöyle dedi:
“Şoför üç kardeşe dikkatsiz bir şekilde çarptı. Kaza sonrası Öznur’un sol bacağı diz üstünden kesildi. Küçük bedeniyle uzun süre komada kaldı. Kazadan dolayı derin acılar ve büyük ıstıraplar çekti. Bacağının kesildiğini bir türlü kabullenmek istemiyor. Kazadan önce gülen, oynayan, evin neşe kaynağı olan Öznur’un bu sitem dolu bakışları, gülmeyen gözleri anne ve babayı çocuklarına her bakışlarında kahretmektedir. Acı ve ıstırabı, küçük bedenine rağmen geçirdiği ameliyatlar sonucu yaşadığı fizyolojik acının kelimelerle tarif edilmesi mümkün değildir.”
Şoför Fatih Gökoğlu’nun ve şirketinin avukatları ise okula giden çocuklara trafik dersi vermedikleri için aileyi suçlayıp, istenen tazminatın zenginleşmeye yönelik olduğunu savundu.
İzmir 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde beş yıl süren yargılama sonunda hâkim, olayda kusurlu bulduğu şoför ve çalıştığı şirketin, Öznur Koç’un ailesine 81 bin TL’si maddi, 66 bin TL’si manevi olmak üzere toplam 147 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, kararı aynen onadı. Şoför ve çalıştığı şirket, yasal faiziyle birlikte 490 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edildi. İzmir 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay’ın verdiği kararı taraflara tebliğ etti. Taraflar,  Öznur Koç’a, yasal faziyle birlikte 490 bin TL’yi ortaklaşa ödedi.
Özel bir şirkette çalışan baba Kasım Koç, “Bizim amacımız para kazanmak değil, alacağımız tazminatla kızımın geleceğini garantiye almak. Okula gitmekte zorlanıyor. Akranları gibi yürüyüp koşmak istiyor. Ama bunun imkânsız olduğunu bir türlü inanmak istemiyor. Bu kaza bizi bitirdi. İkizine baktıkça gözleri doluyor. Protezin her yıl değişmesi gerekiyor. Borçla yeni protez alabiliyoruz” dedi.
Kazazede Öznur Koç’un hayali ise atlet olup Süreyya Ayhan gibi koşmaktı: “En büyük isteğim atlet olup, Süreyya Ayhan gibi koşmaktı. Beni herkesin alkışlayacağını hayal ediyordum. Ama malesef bu kaza her şeyimi alıp götürdü. Artık yürüyememek beni çok üzüyor. Dışarıda oynayan arkadaşlarıma pencereden baktıkça gözlerim doluyor.”