'Özür diliyorum' yine takip altında

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'özür diliyorum' kampanyasıyla ilgili takipsizlik kararını kaldırdı. Savcılık soruşturma için Adalet Bakanı'ndan izin isteyecek


ANKARA - Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’deki bir grup aydının 1915 olayları ile ilgili olarak başlattığı ‘Ermenilerden özür dileme’ kampanyası ile ilgili verilen takipsizlik kararını kaldırdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Demokratik toplumlarda karşıt fikirler de düşünce özgürlüğü kapsamında koruma altındadır” diyerek kampanya ile ilgili takipsizlik kararı vermişti.
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kampanyasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararına yapılan itirazı görüştü. Mahkeme, takipsizlik kararını kaldırarak, kampanyaya yargı yolunu yeniden açtı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, Hasan Hüseyin Satır, Sabahat Özgür, Mehmet İnal Kolburan, Hüseyin Erdoğan, Serdar Orhaner ve Kürşat Karacabey’in ‘Ermenilerden Özür Dileme’ kampanyası ile ‘Türklüğün aşağılandığı’ iddiasıyla yaptığı suç duyurusunda takipsizlik kararı vermişti. Kararda, “Demokratik toplumlarda karşıt fikirler de düşünce özgürlüğü çerçevesinde koruma altındadır” denilmişti.

Top Adalet?Bakanı’nda
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin takipsizlik kararını kaldırması sonrası, Cumhuriyet Savcılığı soruşturma izni için Adalet Bakanlığı’ndan izin isteyecek. TCK 301. maddeden yargılanmak için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, daha önce kampanya ile ilgili olarak “O kendi takdirleridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yaklaşımı, değerlendirmesi ve politikası benim için önemlidir” açıklaması yapmıştı.
Gazeteci Ali Bayramoğlu, profesörler Baskın Oran ve Ahmet İnsel, Dr. Cengiz Aktar`ın ilk çağrıcıları olduğu kampanyada imzalanması istenen metin şöyle: `1915`te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı `Büyük Felaket`e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.` Metni yaklaşık 30 bin kişi imzaladı. (Radikal)