'Özür diliyorum'a özgürlük kararı

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı aydınların 1915’teki Ermeni tehcirinde yaşananlardan dolayı Ermenilerden özür dilemek amacıyla başlatılan ‘özür diliyorum’ kampanyasıyla ilgili soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.
Ankara ’da yaşayan altı vatandaş bir grup aydın tarafından başlatılan “Ermenilerden Özür diliyorum” kampanyasını organize eden ve bildiriye imza atanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.  Suç duyurusunda, imza atan ve kampanyayı organize eden kişilerin TCK’nın 301. maddesinde düzenlenen Türk milletini alenen aşağılama suçu işledikleri savunularak, şöyle denilmişti:
“Büyük Türk milletinin, uluslararası metinlerde insanlık suçu olarak tanımlanan soykırımcılıkla itham edilmesinin, Türk milletinin aşağılanması anlamına gelmektedir. Şüphelilerin söz konusu aşağılama eylemi, bütün dünyaya hitap eder şekilde internet üzerinden gerçekleştirilmekle ve de bütün basın yayın organlarına servis edilmekle; bu aşağılamanın ‘alenen aşağılama’ niteliğinde olduğu da tartışma götürmez netlikte ortadadır.”
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da kampanya ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamladı. Soruşturma sonunda, söz konusu kampanya ile ilgili olarak “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verildi. Takipsizlik kararında, “Demokratik toplumlarda karşıt fikirlerin de düşünce özgürlüğü çerçevesinde koruma altında olduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı” ifade edildi.
www.ozurdiliyorum.com adresindeki internet sitesinde imzaya açılan metinde “1915’te Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı Büyük Felaket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanı kabul etmiyor, bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” denilmişti. (Radikal)