'Özür vahim kampanya'

'Özür vahim kampanya'
'Özür vahim kampanya'

TBMM Başkanı Toptan, ?özür diliyoruz? için ?Vahim kampanya? dedi.

ANKARA - Ermenilerle ilgili ‘Özür diliyoruz’ kampanyasını eleştirenler kervanına TBMM Başkanı Köksal Toptan da katıldı. Toptan, internet üzerinden yürütülen kampanyanın “Vahim bir olay” olduğunu söyleyerek “Bu kampanyanın özünde biz sanık sandalyesine oturtulmuyoruz. Bize birtakım iddialar yöneltilmiyor.  ‘Siz şunları yaptınız kendinizi savunun ’ denmiyor. Biz mahkûm ediliyoruz, tarihimiz mahkûm ediliyor. Suç sabit sayılmış, hüküm kesinleşmiş.  Kesinleşmiş ki özür dileniyor” dedi.
TBMM Başkanı Toptan, emekli Büyükelçi Gündüz Aktan anısına Türk Japon Vakfı’nda düzenlenen ‘Tarih Boyunca Türk ve Ermeni İlişkileri’ konulu panele katılarak bir konuşma yaptı.
Toptan, ‘Türkiye ’nin başına musallat edilmek istenen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı Aktan’ın bitmez tükenmez bir  enerjiyle Türkiye’nin savunuculuğunu yaptığını’ söyledi. TBMM çatısı altında kısa bir süre de olsa çalışma imkânı bulduğu Aktan’ın gizli bir oturumda yaptığı konuşmasının özellikle genç kuşaklara ders olarak okutulabilecek nitelikte olduğunu savundu.
Dünyada halen 20’den fazla parlamentoda 1915’te yaşanan  olayların ‘soykırım’ olduğuna ilişkin kararlar alındığını hatırlatan Toptan, ‘Ermeni diasporasının da gayretiyle önümüzdeki süreçte bu konunun Türkiye’yi,  Türkleri meşgul edeceğinin, rahatsız edeceğinin bilinmesini’ istedi.
Toptan, Türk-Ermeni ilişkileri konusunda 26 bin makale yazıldığını, bunlardan sadece 200’ünün Türk tarihçilere ait olduğunu da vurguladı.
Türk tarihçilerine, öğretim üyelerine, üniversitelere ve sivil toplum örgütlerine daha çok çalışmak, daha çok araştırma tavsiyesinde bulundu.
Panelde, Gündüz Aktan’ın ‘1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları’ ile  ilgili görüşlerini anlattığı bir televizyon yayını da katılımcılara izletildi.

Bu metne imza da tepki de sürüyor
Başladığı günden beri sayısız tartışmaya konu olan imza kampanyasının metni aslında son derece kısa ve şöyle:
“1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felâket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.” Kampanyaya katılarak metne imza koyanların sayısıysa 27 bini aştı. 
(aa)